Partnerzy serwisu:

(Nie)radykalne zmiany w warszawskim parkowaniu

Maciej Mosiej 08.01.2021

(Nie)radykalne zmiany w warszawskim parkowaniu
fot. ZDM Warszawa
Wiele ostatnio dzieje się wokół strefy płatnego parkowania w Warszawie. Zmiany w abonamentach zablokowane przez wojewodę, kontrowersje wokół podwyżki opłaty dodatkowej z 50 do 250 zł i kosztu pierwszej godziny parkowania z 3 do 3,90 zł, czy w końcu popularny dziennikarz straszący na Twitterze, że wydłużenie obowiązywania strefy do godziny 20:00 może być gwoździem do trumny dla handlu w centrum miasta. Można by odnieść wrażenie, że stolica podejmuje najbardziej radykalne w Polsce decyzje dotyczące miejskiej polityki parkingowej. Nic bardziej mylnego.
Gdy od stycznia 2021 r. weszła w życie wspomniana podwyżka opłat parkingowych w Warszawie, w tym samym czasie swoją podwyżkę wprowadził też Wrocław. Z tym, że na Dolnym Śląsku opłata wzrosła do 7 zł za 1 h postoju. Taka sama kwota obowiązuje już w Poznaniu od połowy zeszłego roku. 6 zł – czyli znacznie więcej niż w stolicy – zapłacić też trzeba w Krakowie. Tam również, podobnie jak od tego roku w Warszawie, opłata pobierana jest do godziny 20:00. Warto też przy okazji przypomnieć, że wyższe (niekiedy kilkukrotnie) koszty parkowania niż w Warszawie funkcjonują też w innych stolicach naszego regionu Europy: Budapeszcie, Pradze, Wilnie czy Rydze.

Kwestie parkowania są ważne nie tylko dla największych aglomeracji w naszym kraju. Radni miasta Zakopane na przykład, postulują podwyżkę abonamentów dla mieszkańców do 250 zł miesięcznie. Należy w tym miejscu zauważyć, że abonament zakwestionowany w Warszawie przez wojewodę miał wynosić 1200 zł rocznie (czyli 100 zł na miesiąc) i to tylko na drugi i każdy kolejny samochód. Obecnie abonament w stolicy dalej kosztuje symboliczne 30 zł na rok.

Opłata dodatkowa wynosząca 250 zł też już tak bardzo nie szokuje, gdy uświadomimy sobie, że niewiele mniejsza – wynosząca 200 zł – obowiązuje w liczącym 50 tysięcy mieszkańców Wejherowie.

Warszawa jest największym miastem w Polsce, z największą strefą płatnego parkowania w kraju. Zmiany w polityce parkingowej spotykają się więc z naturalnymi w gruncie rzeczy emocjami. Warto jednak, by krytycy tych zmian mieli świadomość jak dalekie są one od radykalizmu, który niekiedy im się zarzuca.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony