Partnerzy serwisu:

Niemieckie badania: Ryzyko zakażenia w tramwaju takie samo jak we własnym aucie

Artur Bogdanowicz 11.05.2021

Niemieckie badania: Ryzyko zakażenia w tramwaju takie samo jak we własnym aucie
fot. Artur Bogdanowicz
Niemiecka branża transportowa stara się przekonać pasażerów, że korzystanie z komunikacji zbiorowej w czasie pandemii nie stanowi szczególnego zagrożenia. W tym celu Stowarzyszenie Przewoźników Niemieckich (VDV) zleciło kolejne badania ryzyka zagrożenia zakażeniem koronawirusem w autobusach i pociągach – tym razem w porównaniu z transportem indywidualnym (własny samochód, rower, motor). Okazało się, że liczba infekcji w obu grupach była taka sama, także niezależnie od wybieranego środka transportu.
Studium przeprowadzono na terenie funkcjonowania Związku Komunikacyjnego Ren-Men (RMV). Dziennie z przejazdów wszystkimi środkami transportu korzysta tu 2,5 mln osób. Badania współfinansowały rządy Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlina i ośmiu kolejnych krajów związkowych, a przeprowadziło je Charité Research Organisation, należące do berlińskiej kliniki Charité i prowadzące przeróżne badania kliniczne.

Instytut wybrał do badań 681 osób w wieku 18-65 lat, które w lutym i marcu korzystały albo z komunikacji zbiorowej, albo z transportu prywatnego (po połowie). Warto dodać, że w tym czasie autobusy i pociągi, z których korzystali pasażerowie, wypełnione były średnio w 47%. Podczas korzystania z komunikacji zbiorowej w Niemczech wymagane są maseczki medyczne lub FFP2 (w zależności od kraju związkowego), nosić je trzeba także na peronach, przystankach i dworcach.

Okazało się, że liczba infekcji w obu grupach była taka sama, także niezależnie od wybieranego środka transportu. Wszyscy uczestniczy prowadzili codzienne zapisy wykonanych podróży, wykonywali na bieżąco szybkie testy antygenowe, a na koniec wykonano im również testy na obecność przeciwciał. Wniosek. Dystans, maseczki, dezynfekcja i regularne wietrzenie w połączeniu z klimatyzacją wydają się wystarczające do zapewnienia ochrony pasażerom.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport