Partnerzy serwisu:

Niemcy: Transport tylko z paszportem covidowym bądź testem

Artur Bogdanowicz 22.11.2021

Niemcy: Transport tylko z paszportem covidowym bądź testem
fot. AB
Od środy z komunikacji zbiorowej w Niemczech korzystać będą mogły tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i osoby aktualnie przetestowane na obecność koronawirusa – w życie wchodzi tak zwana zasada 3G (geimpft, genesen, getestet). Co dokładnie oznacza?
Każdy pasażer w Niemczech, w pociągu dalekobieżnym, lokalnym, podmiejskim, autobusie, metrze, tramwaju czy samolocie musi posiadać i w momencie kontroli przedstawić odpowiednie zaświadczenie: paszport covidowy lub oficjalny negatywny wynik testu. Nie dotyczy to uczniów niemieckich szkół, którzy są w nich kilka razy w tygodniu testowani. Oni przedstawić musza ważną legitymację szkolną. Zwolnienie dotyczy również dzieci poniżej 6 roku życia.

Kwestią nie do końca wyjaśnioną pozostaje odpowiedzialność za kontrolowanie przestrzegania tych przepisów, która de facto należy do przewoźników. Koleje Niemieckie chcą przedstawić swoje oficjalne stanowisko w najbliższych dniach, ale szczegółowych informacji na próżno jeszcze szukać na stronach internetowych większości przewoźników i związków taryfowych. Niewykluczone, że wyrywkowe kontrole z przyczyn praktycznych odbywać się będą m.in. np. na peronach w obecności policji lub straży miejskiej. Nieco łatwiej mogą się przedstawiać kontrole podczas podróży lotniczej, dokonywane już przy odprawie czy wejściu do samolotu, jak to się dzieje podczas podróży międzynarodowych.

W dalszym ciągu brak szczegółowych informacji o karach dla osób niestosujących się do przepisu. Oprócz konieczności opuszczenia środka komunikacji wprowadzone zostaną kary finansowe, ale na razie brak odpowiednich rozporządzeń. Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wüst chce, by kara finansowa sięgała tysiąca euro.

Według dziennika „Die Welt” podróżni przedstawić mogą wyniki testów PCR lub antygenowych lub np. testów domowych wykonanych „pod nadzorem” – poświadczonych przez pracodawcę, w ciągu ostatnich 24h. Nieważne będą testy zakupione w drogerii, a wykonane samodzielnie w domu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport