Partnerzy serwisu:

Niemcy. Niższy VAT na podróż koleją. Flixbus ograniczy połączenia?

Jakub Dybalski 04.11.2019

Niemcy. Niższy VAT na podróż koleją. Flixbus ograniczy połączenia?
fot. Flixbus
Niemiecki rząd planuje obniżkę stawki podatku VAT na bilety kolejowe z 19 do 7 proc. Dzięki temu pociągi będą bardziej konkurencyjne, wobec transportu lotniczego i drogowego. Plany krytykuje Flixbus, który zapowiada ograniczenie tras nawet o 30 proc.
„Deutsche Welle”, powołując się na „Bild am Sontag” informuje, że Flixbus, który w ciągu kilku ostatnich lat stał się hegemonem na rynku przewozów autokarowych w Niemczech, planuje do 2021 r. zamknąć ponad sto z ok. 400 kierunków jakie dziś obsługuje. Chodzi głównie o mniejsze miasta i cele turystyczne nad morzem i w górach.

Chodzi o planowane obniżenie stawki VAT na bilety kolejowe. Jej spadek z 19 do 7 proc. ma się odbić na cenie. Deutsche Bahn już zapowiedziało, że w przypadku zmiany bilety stanieją i liczy na 5 mln nowych pasażerów (w zeszłym roku niemiecki przewoźnik przewiózł na trasach dalekobieżnych 147,9 mln pasażerów). Niemiecki rząd chce zwiększyć konkurencyjność transportu kolejowego, najbardziej ekologicznego w porównaniu ze znacznie bardziej szkodliwymi dla środowiska lotniczym i drogowym.

Przedstawiciele Flixbusa nie protestują wprost, ale zwracają uwagę, że obniżenie podatku dla kolei, bez podobnego ruchu dla przewozów autokarowych, może spowodować, że te drugie będą musiały ograniczyć ofertę nawet o 30 proc. – Polityka najpierw umożliwiła rozwój połączeń dalekobieżnych autobusów, by teraz jednym pociągnięciem je zniszczyć – cytuje rzecznika firmy „Bild”, a za nim „DW”.

Autobusowi przewoźnicy, nie tylko Flixbus, bronią się ekspertyzą, że taka zmiana, tylko dla jednego rodzaju transportu na trasach międzymiastowych, byłaby sprzeczna z prawem niemieckim i europejskim.

Niemiecka kolej i Flixbus rywalizują ze sobą nie tylko dlatego, że obsługują podobne trasy. Deutsche Bahn przewozi w ciągu roku ok. 2 mld pasażerów swoimi autobusami. Z drugiej strony w maju tego roku Flixbus, jako Flixtrain, realizuje od 2018 r. trzy połączenia kolejowe i przewozi rocznie ok. 750 tys. pasażerów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Finansowanie komunikacji
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony