Partnerzy serwisu:

Niemcy: Bez limitów w komunikacji. Obowiązkowa tylko osłona twarzy

Artur Bogdanowicz 16.10.2020

Niemcy: Bez limitów w komunikacji. Obowiązkowa tylko osłona twarzy
Fot. Solaris
Na obszarze Niemiec, w przeciwieństwie do Polski, nie obowiązują żadne limity w środkach komunikacji, bo według ekspertów ryzyko zarażenia wirusem COVID-19 w takiej przestrzeni jest znikome. Konieczne jest tylko zasłanianie nosa i ust w pojazdach. Osoby wracające z regionów podwyższonego ryzyka w Polsce muszą wykonać test i poddać się kwarantannie.
Pasażerowie za Odrą mogą swobodnie korzystać z autobusów, tramwajów, pociągów, metra i samolotów. Ewentualne zmiany nie były dotąd nawet dyskutowane.

Na liście krajów i regionów podwyższonego ryzyka według niemieckiego instytutu im. Roberta Kocha od soboty pojawią się pierwsze polskie województwa. Osoby wracające na teren Niemiec z woj. kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, podlaskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego muszą albo udać się na kwarantannę, albo od razu wykonać bezpłatny test na obecność koronawirusa i do czasu otrzymania negatywnego wyniku pozostać w samoizolacji.

Kwestie obostrzeń i restrykcji pozostają w gestii krajów związkowych

Po planowanej zmianie przepisów od 8 listopada obligatoryjna będzie 10-dniowa kwarantanna, którą zakończyć będzie można wcześniej po wykonaniu testu 5 dni po powrocie i uzyskaniu negatywnego wyniku. Za niezgłoszenie powrotu z regionu podwyższonego ryzyka lub niestosowanie się do przepisów grożą dotkliwe kary.

W Niemczech kwestie obostrzeń i restrykcji pozostają w gestii krajów związkowych. Oznacza to, że przepisy i zasady w Berlinie mogą odbiegać od tych, stosowanych nad jeziorem Bodeńskim czy w Kolonii. Rozmowy między premierami krajów związkowych nie zawsze kończą się porozumieniem. O ile przepisy są aktualnie jednoznaczne wobec kwarantanny dla osób powracających do Niemiec z zagranicy, to w przypadku regionów ryzyka wewnątrz Niemiec obowiązują w poszczególnych landach (na razie) różne zasady. Konferencja premierów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel nie doprowadziła w tej gestii do porozumienia.

Wiele landów zablokowało możliwość rezerwacji noclegów w hotelach dla osób z wewnątrzniemieckich obszarów podwyższonego ryzyka, które nie mogą przedłożyć negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (np. Badenia-Wirtembergia czy Bawaria) dopuszczając dla nich jedynie możliwość prywatnego noclegu, inne wprowadziły obowiązek dwutygodniowej kwarantanny (Meklemburga-Pomorze Przednie). Co ważne, region podwyższonego ryzyka definiowany jest przez liczbę zachorowań w ciągu tygodnia na 100.000 mieszkańców. Jeśli współczynnik ten przekracza 35, oznacza to pierwszy alert. Po przekroczeniu liczby 50 mamy do czynienia właśnie z „podwyższonym ryzykiem”. Te dwa współczynniki, Inzidenz-Werte, są obecnie wyznacznikiem obostrzeń na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

Godzina policyjna dla sprzedaży alkoholu i działalności gastronomii

W przypadku >50 w większości landów obowiązują obostrzenia takie jak ograniczenie liczby uczestników prywatnych spotkań do 10 osób lub 2 gospodarstw domowych, ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach wieczornych oraz działania gastronomii po godzinie 22 lub 23. Według wczorajszych ustaleń premierów landów, reguły maja być niebawem zaostrzone wobec miast, powiatów i regionów także w przypadku >35. Również tu ograniczona zostanie liczba uczestników spotkań w przestrzeni prywatnej (do 15 osób) lub w przestrzeni publicznej (do 25 osób). Planowana jest także tutaj godzina policyjna dla sprzedaży alkoholu i działalności gastronomii.

Warto dodać, że w Niemczech we wszystkich landach, zasłanianie ust i nosa obowiązuje w środkach komunikacji zbiorowej, urzędach czy sklepach. W szkołach, w zależności od kraju związkowego i współczynnika zakażeń, maski obowiązują dla nauczycieli i z reguły dla większości uczniów (poza edukacją wczesnoszkolną). Ważnym tematem jest wietrzenie klas i innych zamkniętych pomieszczeń również w czasie zajęć.

Mimo obostrzeń zasłanianie ust i nosa w otwartej przestrzeni konieczne jest tylko w wyznaczonych strefach regionów podwyższonego ryzyka – na deptakach, placach lub targowiskach w centrach miast, gdzie niemożliwe jest utrzymanie dystansu. Oznacza to, że na osiedlowych ulicach, w parkach czy na spacerach poza ścisłym centrum można poruszać się bez maski. W odróżnieniu od Polski czy Włoch, nie obowiązywały i nie obowiązują tutaj także limity pasażerów w komunikacji zbiorowej - ani w autobusach, ani w metrze, ani w pociągach, ani w samolotach. Według zleconych badań prawdopodobieństwo zarażenia koronawirusem zdaniem ekspertów jest bowiem w takiej przestrzeni znikome.

Artur Bogdanowicz, Monachium
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Mobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony