Partnerzy serwisu:

Niektóre miasta przywracają normalne rozkłady jazdy. Gdańsk przyspiesza wspólny bilet

Witold Urbanowicz 24.03.2020

Niektóre miasta przywracają normalne rozkłady jazdy. Gdańsk przyspiesza wspólny bilet
fot. TLT
Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które wiążą się z ograniczeniami w liczbie przewożonych pasażerów. Nagła zapowiedź zmian, i to bez szczegółów, zaskoczyła wielu organizatorów komunikacji. Na razie tylko część miast poinformowała o korektach: aby umożliwić przejazd z zachowaniem nowych środków ostrożności będą uruchamiane dodatkowe kursy bądź zostaną przywrócone rozkłady dla dnia roboczego.
O nowych obostrzeniach pisaliśmy tutaj. Obowiązywać ma zasada miejsca siedzące dzielone na dwa, co oznacza, że w pojeździe będzie się mogła znajdować liczba pasażerów odpowiadająca połowie miejsc siedzących. Z uwagi na tryb wprowadzenia zmiany, nie wiadomo jeszcze jak w praktyce będzie implementowana ta zasada. Na razie o korektach poinformowały nieliczne miasta.

O korektach w rozkładzie jazdy informuje Szczecin. Zostanie przywrócone kursowanie według powszednich rozkładów jazdy jak w dni wolne od nauki w szkołach. Dotyczy to godzin szczytów przewozowych (5-8 i 13-16:30). W pozostałych godzinach linie kursują według sobotnich rozkładów jazdy. Jednocześnie możliwe są dalsze ograniczenia.

O wycofaniu się ze zmian związanych z sobotnimi rozkładami informują również Tychy. „Zarząd Transportu Metropolitalnego zrezygnował z zapowiadanych zmian w kursowaniu trolejbusów. Od 25 marca (środa) komunikacja trolejbusowa będzie funkcjonowała: od poniedziałku do piątku według rozkładów roboczych nieszkolnych, w soboty i niedziele zgodnie z rozkładami na te dni” – poinformowały Tyskie Linie Trolejbusowe. Ponadto katowicki Zarząd Transportu Metropolitalnego postanowił wdrożyć zapowiedziane wcześniej zmiany w komunikacji autobusowej w podregionie tyskim (zawieszenie niektórych linii, wprowadzenie sobotnich rozkładów jazdy w dni powszednie), przy czym kursy najbardziej popularne będą realizowane możliwie największymi pojazdami oraz – w miarę możliwości – będą uruchamiane dodatkowe połączenia. ZTM zleci też operatorom zawieszenie przy każdych drzwiach pojazdów informacji, ile osób jednocześnie może w nim przebywać, a na linie, z których najczęściej korzystają pasażerowie, zostaną wysłane pojazdy przegubowe (18 m). Na liniach tramwajowych nadal obowiązywać będą w dni robocze rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekend nadal będą obowiązywać rozkłady jazdy ważne w niedziele. Na pozostałych liniach autobusowych nadal obowiązywać będą w dni powszednie rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne. Liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przez pracowników, którym zostało zlecone to zadanie. Na podstawie zebranych przez nich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, z których aktualnie najczęściej korzystają mieszkańcy. ZTM prosi również pasażerów o sygnały o przepełnieniach.

Zmiany wprowadza również Bydgoszcz.  W dni robocze będą obowiązywały rozkłady dla dnia powszedniego.

Swoiste hybrydowe rozwiązanie pojawi się we Wrocławiu. Linie autobusowe: A,D,K,N, 102, 103, 106, 109, 110, 112, 123, 115, 122, 125, 126, 127, 128, 131, 132, 133, 141, 144, 145, 148, 602, 607 będą jeździły według rozkładu roboczego. Pozostałe linie autobusowe, w tym linie nocne, nadal jeżdżą według rozkładu sobotniego. Linie tramwajowe 3, 11, 15 będą jeździć według rozkładu roboczego, pozostałe według rozkładów sobotnich. Na przystankach węzłowych i wybranych pętlach za liczbę osób w pojazdach będą odpowiadać kontrolerzy biletowi oraz pracownicy Centrali Ruchu. W pozostałych wypadkach prowadzący. Pierwszeństwo w przejeździe powinni mieć pracownicy służby zdrowia.

Kraków zapowiada maksymalne wykorzystanie dostępnych wozów. – W związku z dzisiejszymi wytycznymi premiera i ministra zdrowia, wszystkie autobusy, które są do dyspozycji w Krakowie, szczególnie w porannym szczycie komunikacyjnym, będą wykorzystywane – mówi Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego. Dodatkowe kursy rezerwy taboru będą realizowane na 18 liniach miejskich. Wzmocnienia obejmą m.in. linie: 125, 139, 163, 172, 173 i kilka linii tramwajowych, m.in.: 52 i 9. Z danych ZTP wynika, że właśnie na tych liniach napełnienia taboru są najwyższe.

Z kolei Poznań apeluje o ograniczenie podróży, gdyż pole manewru jest niewielkie. „Z uwagi na fakt, że Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu nie ma możliwości istotnego zwiększenia liczby kursów – ponieważ powody stojące za dotychczasowymi decyzjami odnośnie sukcesywnie ograniczanej komunikacji miejskiej nadal pozostają aktualne – apelujemy do pasażerów o stosowanie się do obostrzenia dotyczącego zajmowania wyłącznie połowy miejsc siedzących. Warto podkreślić, że nawet powrót do funkcjonowania transportu bez żadnych ograniczeń – w rytmie zwykłego rozkładu dnia roboczego – nie pozwoliłby zapewnić warunków podróży wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia” – informuje ZTM Poznań.

Już od jutra z nowego ułatwienia będą mogli korzystać mieszkańcy Gdańska. – Razem z marszałkiem Mieczysławem Strukiem zdecydowaliśmy o przyspieszeniu wzajemnego honorowania biletów w mieście Gdańsk. Od środy 25 marca posiadacz imiennego biletu okresowego oraz Karty Mieszkańca może korzystać w Gdańsku również z usług SKM i Polregio – poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Jednocześnie trwają prace nad korektą rozkładów jazdy. – Dokonujemy jednocześnie jeszcze raz przeglądu rozkładów, aby wzmocnić newralgiczne linie tramwajowe i autobusowe w godzinach szczytu – przekazał Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

Pisaliśmy już, że limity w pojazdach wprowadza Gdynia. W związku z tym pojawią się dodatkowe kursy. Ponadto kierowcy będą zgłaszać przepełnienie i w takiej sytuacji uruchamiane będą kursy bisowe.

Artykuł aktualizowany. Godz. 18:45

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport