Partnerzy serwisu:

Niebieska Gamma znów na ulicach. Jaka będzie jej przyszłość?

Jakub Rösler 17.02.2022

Niebieska Gamma znów na ulicach. Jaka będzie jej przyszłość?
fot. Jakub Rösler
Charakterystyczny, niebieski prototyp Moderusa Gamma, LF 01 AC, znów wyjechał na poznańskie ulice, a wcześniej przez kilka miesięcy stał w zajezdni na Franowie. Tramwaj jest aktualnie dzierżawiony przez MPK Poznań, lecz jaka będzie jego dalsza przyszłość?
Moderus Gamma LF 01 AC to prototyp tramwajów z rodziny Gamma, który znacznie różni się od seryjnych pojazdów produkowanych przez Modertrans. Wśród różnic należy wymienić kształt, a także kolor, ponieważ prototypowa Gamma jest w całości niebieska. Inne są także wyświetlacze czy chociażby siedzenia, a sam tramwaj jest znacznie cichszy niż seryjne Gammy dla Poznania z racji innej konstrukcji. Pojazdy, pomimo podobnej długości, różnią się liczbą członów i wózków.

Wagon o numerze 500

LF 01 AC jest aktualnie dzierżawiona przez MPK Poznań, gdzie służy już od kilku lat. Wcześniej był często wykorzystywany do testów i można go było spotkać na ulicach Gdańska czy Wrocławia. W ramach służby w Poznaniu pojazd otrzymał numer taborowy 500, a kilka dni temu ponownie pojawił się na poznańskich ulicach czym wzbudził zainteresowanie wielu mieszkańców miasta. Widać to szczególnie po komentarzach i reakcjach, które generują zdjęcia tramwaju umieszczane w sieci. Z racji swojego niebieskiego koloru może on przypominać tramwaje dla Wrocławia, lecz w obu przypadkach użyty kolor niebieski znacznie się od siebie różni. Wg. internautów niebieska Gamma sprawia wrażenie statku kosmicznego.

Za wcześnie by mówić o przyszłości wagonu

Pojazd na pewno jest charakterystyczny i wpasował się już w krajobraz stolicy Wielkopolski, jednak z racji tego, że MPK Poznań tylko go dzierżawi, warto sprawdzić jakie losy czekają ten prototyp.

– Informuję, że Moderus Gamma LF 01 AC jest dzierżawiony przez MPK Poznań – w tym czasie jest wykorzystywany zarówno na liniach komunikacyjnych, jak i przez producenta w trakcie realizowanych przez niego pokazów. Do czasu zakończenia dzierżawy komentarze na temat przyszłości tego pojazdu są przedwczesne – napisała nam rzeczniczka MPK Poznań, Agnieszka Smogulecka.

Na razie dzierżawa, ale możliwe także jazdy pokazowe

Jakie plany wobec wagonu ma producent, poznański Modertrans?

– Po upływie 5 lat od zakończenia projektu dofinansowanego przez Unię Europejską zyskujemy możliwość sprzedaży finalnego produktu, a więc tramwaju Moderus Gamma LF 01 AC. Tramwaj zbiera pozytywne opinie i cieszy się dużym zainteresowaniem już od dnia premiery, w której uczestniczyli przedstawiciele niemal wszystkich miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych z całej Polski. Obecnie tramwaj wspiera flotę MPK Poznań w ramach dzierżawy, a jego dalsze losy nie są przesądzone – mówią nam przedstawiciele Modertransu.

Dodają też, że dzierżawa niebieskiej Gammy przez poznańskie MPK będzie trwała dopóki obie strony będą tym zainteresowane.

– W trakcie eksploatacji tramwaju Moderus Gamma LF 01 AC zebraliśmy szereg niezbędnych informacji, dotyczących zarówno samej konstrukcji, jak i zastosowanego innowacyjnego wyposażenia. Tramwaj jest po fazie testów w rozumieniu analizy i badania przez nas. Jednak cały czas pierwsza Gamma może służyć jako egzemplarz prezentacyjny dla miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych, które chciałyby ocenić i być może zastosować w swoich pojazdach wybrane rozwiązania – kończą przedstawiciele Modertransu.

Modertrans zostanie sprzedany?

Wydaje się więc, że wagon ten czeka zdecydowanie lepsza przyszłość niż pierwszego Solarisa Tramino, który prawdopodobnie zostanie zezłomowany. Warto też dodać, że Modertrans może zostać sprzedany, a MPK Poznań poszukuje aktualnie firmy, która oszacuje wartość i zasadność takiej decyzji. Akcje producenta należą w 75% do poznańskiego MPK, a w 25% do miasta Poznań. W postępowaniu na wyłonienie doradcy przy sprzedaży spółki, wszystkie złożone oferty przekroczyły zakładany budżet, tak więc nie wiemy jeszcze, czy uda się wybrać zwycięską ofertę.PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Priorytety dla tramwajów
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony