Partnerzy serwisu:

Niebawem ruszy budowa dworca systemowego w Rogowie. W nawiązaniu do arboretum

Redakcja 25.09.2020

arrow
arrow
Niebawem ruszy budowa dworca systemowego w Rogowie. W nawiązaniu do arboretum
mat. PKP SA
Niebawem ruszy budowa dworca systemowego w Rogowie. W nawiązaniu do arboretum
Niebawem ruszy budowa dworca systemowego w Rogowie. W nawiązaniu do arboretum
Niebawem ruszy budowa dworca systemowego w Rogowie. W nawiązaniu do arboretum
Niewielkich rozmiarów, nowoczesny, komfortowy i proekologiczny – taki już niedługo będzie dworzec w Rogowie (woj. łódzkie). Właśnie trwają prace rozbiórkowe przy starym dworcu, w miejscu którego zostanie wybudowany nowy.
Dworzec w Rogowie jest realizowany w trybie „projektuj i buduj” w formule innowacyjnego dworca systemowego według autorskiego projektu PKP SA. W Rogowie powstanie tzw. IDS modułowy, czyli projekt typowy, gdzie zaimplementowano szereg nowoczesnych i zwiększających komfort podróżnych rozwiązań. Zastąpi on dotychczasowy budynek dworca, który właśnie jest wyburzany.

Nowy obiekt w Rogowie będzie odznaczał się nowoczesną formą architektoniczną. Zaprojektowano go jako budynek parterowy, składający się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to przestrzeń dworcowa, w której będzie mieścić się poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. W drugiej tzw. części miejskiej znajdzie się niewielki lokal komercyjny. Pod wiatą zlokalizowano również stojaki rowerowe (14 sztuk) wraz ze stacją naprawy jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle nowego budynku dworca będzie wieża zegarowa o wysokości 8 m. Elewacja zostanie w części pokryta kolorowymi płytami typu HPL, które swoim wyglądem przypominają drewniane deski. Ich kolorystyka jest nawiązaniem architektonicznym do znajdującego się w Rogowie Arboretum – parku dendrologicznego z unikalnymi gatunkami drzew i krzewów na skalę europejską.

– Rządowy Program Inwestycji Dworcowych jest bardzo rozpędzony. Wiele budów i modernizacji się już zakończyło, a przed nami kolejne. W sumie to prawie 200 budynków dworcowych w całej Polsce, które odzyskają swoją świetność. Jestem przekonany, że docenią to także pasażerowie korzystający ze stacji w Rogowie. To kolejny krok do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. – Po rozpoczęciu budów nowych dworców w Gorzkowicach i Wilkoszewicach, latem tego roku, prace budowlane nabierają tempa na kolejnym dworcu w województwie łódzkim – dodaje Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA.

Nowy dworzec w Rogowie to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura z lokalnymi akcentami. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych oraz zostanie wyposażony w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich, dla osób niewidzących i niedowidzących zaprojektowano ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenie w alfabecie Braille`a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu. Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Na dworcu zaimplementowano również szereg rozwiązań proekologicznych. Budynek zostanie wyposażony w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów. W obiekcie zaprojektowano również energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką, w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Natomiast na jego dachu 12 sztuk paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku zostaną zainstalowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

W bezpośrednim sąsiedztwie dworca wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, a także dla rodzin z dziećmi. Uporządkowana zostanie również zieleń, a także ułożona nowa nawierzchnia na chodniku oraz drodze dojazdowej.

Koszt inwestycji to 4,8 mln zł brutto. Jest ona dofinansowana z funduszy unijnych. Planowany termin udostępnienia nowego dworca podróżnym to pierwsza połowa 2021 roku. Wykonawcą jest konsorcjum Heli-Factor i Merx. Program inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 w województwie łódzkim obejmuje łącznie dziesięć inwestycji. W trakcie prac budowlanych są trzy z nich - Gorzkowice, Rogów, Wilkoszewice. Pozostałych siedem jest na etapie projektowania.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony