Partnerzy serwisu:

Niebawem projekt Polskiej Strategii Wodorowej i wsparcie zakupu autobusów

Witold Urbanowicz 27.10.2020

Niebawem projekt Polskiej Strategii Wodorowej i wsparcie zakupu autobusów
fot. Solaris
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje kolejne działania na rzecz elektromobilności. To nie tylko nowelizacja ustawy, ale też Polska Strategia Wodorowa, która ma zostać niebawem przedłożona do konsultacji. Jeszcze w tym roku ruszą nabory w programie dofinansowania zakupu autobusów elektrycznych i wodorowych.
Pisaliśmy już o wpisaniu do prac legislacyjnych rządu projektu zmian w ustawie o elektromobilności. Dotyczy on m.in. stref czystego transportu, tworzenia uprzywilejowanych pasów na drogach szybkiego ruchu w miastach, zwolnienia z opłat drogowych i środowiskowych większych pojazdów niskoemisyjnych, a także tworzenia punktów ładowania w budynkach wielorodzinnych. Rozwiązania te mają ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce.

Jednocześnie Ministerstwo szykuje program wsparcia zakupu autobusów zeroemisyjnych. Budżet programu to ok. 1,3 mld zł, co pozwoli wesprzeć zakup ok. 500 pojazdów. W pierwszym roku programu wsparcie do zakupu elektrobusu wyniesie 80%, a wodorowego – 90%. – Konkursy na wsparcie autobusów zeroemisyjnych zostaną ogłoszone w IV kwartale 2020 r. – zapowiada Ministerstwo.

Kolejnym krokiem w zakresie rozwoju elektromobilności ma być wodór. Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi zaawansowane prace nad Polską Strategia Wodorową do 2030 r., a jej projekt powinien – zgodnie z zapowiedziami - zostać przedstawiony do konsultacji publicznych w listopadzie. – Podstawowym celem strategii będzie rozwój polskiej gałęzi gospodarki wodorowej, a do celów szczegółowych zaliczamy wsparcie rozwoju wykorzystania wodoru w trzech priorytetowych obszarach: energetyce, transporcie i przemyśle. Naszą intencją jest, aby po konsultacjach publicznych i przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko dokument został przyjęty przez Radę Ministrów wiosną 2021 r. – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony