Partnerzy serwisu:

Napieralski, KO: Zmniejszenie roli samorządów to najgorszy możliwy scenariusz

Kasper Fiszer 06.05.2022

Napieralski, KO: Zmniejszenie roli samorządów to najgorszy możliwy scenariusz
Fot. Kasper Fiszer
To samorządy najlepiej znają potrzeby obywateli i w wielu dziedzinach mogą najefektywniej na nie odpowiedzieć. Tymczasem dzisiejsze władze centralne mają zapędy, by zmniejszyć rolę gmin czy powiatów w kształtowaniu rzeczywistości – ocenia Grzegorz Napieralski. Przekonuje, że konieczne jest odwrócenie tego myślenia. .tb_button {padding:1px;cursor:pointer;border-right: 1px solid #8b8b8b;border-left: 1px solid #FFF;border-bottom: 1px solid #fff;}.tb_button.hover {borer:2px outset #def; background-color: #f8f8f8 !important;}.ws_toolbar {z-index:100000} .ws_toolbar .ws_tb_btn {cursor:pointer;border:1px solid #555;padding:3px} .tb_highlight{background-color:yellow} .tb_hide {visibility:hidden} .ws_toolbar img {padding:2px;margin:0px}
– Jeśli jakiś samorządowiec nie będzie chciał patrzeć na swoją gminę w sposób innowacyjny, nie będzie atrakcyjny dla mieszkańców – stwierdził podczas Kongresu Samorządowego Grzegorz Napieralski, poseł KO. Przekonywał, że ludzie zdążyli przyzwyczaić się już do wygody, jaką dają nowoczesne technologie w przestrzeni miejskiej, i oczekują ich coraz szerszego wdrażania. Jako przykład podawał tu dużą popularność rozwiązań pozwalających na opłacenie przejazdu komunikacją miejską za pomocą karty płatniczej wewnątrz pojazdu.

Ocenił jednocześnie, że większość samorządów wszystkich szczebli jest świadomych takich oczekiwań społecznych. Argumentował, że praktycznie każda jednostka ma uchwaloną strategię rozwoju, która zawiera konkretne zapisy dotyczące innowacji w przestrzeni publicznej. – Władza centralna powinna zaś tworzyć jak najmniej skomplikowane prawo dające samorządowcom pewną elastyczność – stwierdził.

– Drugą kwestią jest oczywiście mądra dystrybucja środków do poszczególnych szczebli samorządu – ocenił poseł. Wyraził przy tym pogląd, że rząd powinien jak najwięcej środków zostawiać do dyspozycji miast. Ich włodarze jako lokalni gospodarze mają bowiem najlepiej znać potrzeby mieszkańców, które często najefektywniej da się wypełnić z perspektywy lokalnej.

– Mam jednak poczucie, że są dziś zapędy, by środki dla samorządów ograniczać – ocenił przedstawiciel KO. Jego zdaniem aktualnie rządzący obóz Zjednoczonej Prawicy chciałby większej centralizacji działań państwa, co nie byłoby korzystne z punktu widzenia obywateli. – To najgorsze, co mogłoby się nam przydarzyć – podsumował.

Argumentował bowiem, że kwestie takie jak oświetlenie uliczne mogą być zarządzane najefektywniej z poziomu miasta, bo potrzeby różnią się w poszczególnych miejscowościach. Dodał, że wielu samorządowców ma dziś bardzo duże doświadczenie w zarządzaniu swoimi jednostkami.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony