Partnerzy serwisu:

MZK Oświęcim: W zeszłym roku wypracowano kompromis z załogą

Kasper Fiszer 05.03.2019

MZK Oświęcim: W zeszłym roku wypracowano kompromis z załogą
fot. 林高志, lic. CC BY-SA 4.0
Nowy związek zawodowy podjął nieoficjalny protest, chociaż zaledwie kilka miesięcy wcześniej kierownictwo spółki wypracowało z załogą kompromis w sprawie płac – twierdzi prezez MZK Oświęcim. Dodaje, że w lutym pracownicy miejskiego przedsiębiorstwa otrzymali pensję wyższą o ok. 7 proc. niż w zeszłym roku, wypłacone zostało im także wyrównanie za styczeń. Sytuacja kadrowa przewoźnika jest już stabilna.
W lutym informowaliśmy na naszych łamach o nieoficjalnym proteście, jaki miał miejsce wśród załogi oświęcimskiego MZK. Publikowaliśmy także relację z konferencji prasowej, jaką zwołało kierownictwo miejskiej spółki. Już po uspokojeniu się sytuacji w przedsiębiorstwie obszerniejsze wyjaśnienia w tej sprawie przesłała nam prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęciumiu Bożena Fraś.

Najpierw protest, potem informacja o utworzeniu oddziału związku

Zwraca ona uwagę, że akcja składania zwolnień lekarskich została przeprowadzona przez nowy, dopiero co założony związek zawodowy. – Informacja o wyborze przewodniczącego została przedstawiona zarządowi [MZK] 5 lutego tego roku – podkreśla. Dodaje, że do momentu rozpoczęcia strajku do kierownictwa spółki nie dotarła natomiast decyzja zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Synthos S.A. i Spółek o utworzeniu zamiejscowego oddziału tych związków.

W jej opinii nowe struktury nie przedstawiły klarownych postulatów, które stały się podłożem strajku. O części oczekiwań prezes MZK miała się bowiem dowiedzieć... z mediów. W jej opinii wybrana forma protestu nie sprzyjała dialogowi, bo debaty na temat problemów odbywały się głównie w mediach społecznościowych, a nie przy stole, przy którym spotkaliby się szefowie miejskiej spółki i struktur związkowych.

W lutym wypłacono już wyższe pensje

– Jednocześnie zaznaczam, że negocjacje w sprawie podwyżek płac zostały przeprowadzone w ubiegłym roku [z istniejącymi wcześniej związkami – dop. kf] – mówi Bożena Fraś. – Zakończyły się one pomyślnie podpisaniem porozumienia. Większość pracowników naszej spółki zaakceptowała poziom podwyżek o ok. 7 proc., a podwyżki te zostały już zrealizowane w lutym z wyrównaniem od stycznia – zapewnia nasza rozmówczyni.

Prezes MZK stwierdziła także, że absencja kilkunastu pracowników wymusiła wprowadzenie cięć w rozkładach jazdy, których dokonano tak, by żadne z osiedli nie zostało całkowicie pozbawione komunikacji. Bez zmian funkcjonowały więc wszystkie linie podmiejskie, których układ jest skonstruowany tak, że dublują one linie miejskie. Obecnie komunikacja funkcjonuje już bez utrudnień.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony