Partnerzy serwisu:

MPK Poznań prezentuje krakowski wagon historyczny 4N1

Jakub Rösler 20.04.2022

MPK Poznań prezentuje krakowski wagon historyczny 4N1
fot. Jakub Rösler
MPK Poznań, a także MPK Kraków wymieniły się w tym roku tramwajami historycznymi. Do Krakowa pojechał wagon 102N, a w przeciwną stronę podążył tramwaj 4N1. Krakowski pojazd został dziś zaprezentowany w zajezdni MPK Poznań przy ulicy Głogowskiej.
W zeszłym tygodniu informowaliśmy o tym, iż miejscy przewoźnicy z Krakowa oraz Poznania wymienili się w tym roku taborem zabytkowym. Do Krakowa pojechał poznański tramwaj 102N, potocznie nazywany kanciakiem, a do Poznania trafił pojazd 4N1. Dzisiaj odbyła się oficjalna premiera wagonu.

Krakowski tramwaj ma ciekawą historię, ponieważ od momentu produkcji w 1958 roku służył w poznańskim MPK. Pojazd kursował w regularnym ruchu do 1992 roku, kiedy to został wycofany i przekwalifikowany na wagon gospodarczy. W 2017 roku tramwaj odkupiło MPK Kraków, które przeprowadziło renowację i rekonstrukcję wagonu. Pod Wawelem zadebiutował na linii turystycznej w zeszłym roku.

W Poznaniu tramwaj miał pierwotnie numer inwentarzowy 225, a następnie 703. Jako wagon gospodarczy pojazd kursował z numerem 2025.

– To efekt wyjątkowej współpracy krakowskiego przewoźnika, a także MPK Poznań. Spółki zdecydowały o wymianie wagonów historycznych na okres wakacyjny. Mogę powiedzieć, że tramwaj 4N1 to nie jedyna niespodzianka, na jaką mogą liczyć pasażerowie poznańskiej komunikacji miejskiej w tym roku – powiedział prezes MPK Poznań, Krzysztof Dostatni.

Prezes dodał, że poznański przewoźnik dalej chce rozwijać flotę pojazdów historycznych, zarówno tramwajów jak i autobusów. Jednym z kolejnych celów jest odrestaurowanie i przywrócenie do pełnej sprawności “holendra” czyli tramwaju Beijnes 3G.

Dostatni przypomniał też, że obecność krakowskiego wagonu 4N1 na poznańskich torach idealnie uczci 30 rocznicę wycofania tych wagonów z regularnego ruchu w Poznaniu.

Zabytkowym tramwajem będzie można przejechać się już w najbliższą sobotę, kiedy to wagon będzie kursował na linii turystycznej numer 20, uruchomionej z okazji otwarcia trasy tramwajowej na Naramowice.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek tramwajowy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony