Partnerzy serwisu:

MPK Poznań unieważnia przetarg na autobusy wodorowe, ale zapowiada jego powtórzenie

Jakub Rösler 13.05.2022

MPK Poznań unieważnia przetarg na autobusy wodorowe, ale zapowiada jego powtórzenie
fot. MPK Poznań
Dosłownie przed chwilą okazało się, iż MPK Poznań unieważniło postępowanie dotyczące zakupu nowych autobusów wodorowych. To znacząca zmiana, ponieważ wcześniej wydawało się, iż przewoźnik zmniejszy tylko liczbę pojazdów do zakupu w ramach zamówienia podstawowego oraz prawa opcji.
Przed kilkoma godzinami informowaliśmy o tym, iż w Europejskim Dzienniku Zamówień Publicznych pojawiła się zmiana ogłoszenia dotyczącego zakupu nowych autobusów wodorowych przez MPK Poznań. Wynikało z niej, iż przewoźnik zmienił zarówno podstawowy zakres zamówienia, a także ten objęty prawem opcji. Zgodnie z tymi informacjami spółka nadal miała możliwość zakupu w sumie 25 autobusów, lecz tylko 15 z nich miało być objęte zamówieniem podstawowym. Reszta miała być opcją.

Tak istotne zmiany skutkowały także zmianą terminu składania ofert, który przesunięto na 25 maja bieżącego roku. Zmianie miały także ulec wymagania w kwestii doświadczenia ewentualnych producentów. Teraz okazało się jednak, że MPK było zmuszone unieważnić postępowanie.

Dlaczego?

Jak możemy przeczytać w unieważnieniu postępowania, zamawiający, a więc MPK, w związku ze znaczącą zmianą przedmiotu zamówienia, jakim było zmniejszenie zamówienia podstawowego, przesłał 10 maja sprostowanie ogłoszenia z informacją o zmianach terminów do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, a także opublikował tę informację na swojej stronie internetowej i platformie przetargowej. Jednak zmiana została opublikowana dopiero 13 maja (dzisiaj), a więc już po terminie składania ofert, co narusza jeden z artykułów Prawa zamówień publicznych. Dlatego też postępowanie zostało unieważnione.

Na ten moment nie wiemy czy postępowanie będzie ponowione, choć spółka otrzymała na ten cel dofinansowanie z programu Zielony Transport Publiczny. Brak ponownego przetargu mógłby skutkować utratą, niemałego zresztą, dofinansowania. Czekamy na komentarz MPK Poznań w tej sprawie.

Aktualizacja: Jak przekazała nam rzeczniczka prasowa MPK, Agnieszka Smogulecka, przewoźnik planuje powtórzenie przetargu, lecz na ten moment nie znamy jeszcze jego dokładnej formy. Na pewno będzie dotyczył autobusów wodorowych.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony