Partnerzy serwisu:

MPK Poznań bliżej sprzedaży Modertransu?

Jakub Rösler 14.03.2022

MPK Poznań bliżej sprzedaży Modertransu?
fot. Jakub Rösler
MPK Poznań pozytywnie rozstrzygnęło przetarg na wybór doradcy, który ma pomóc przewoźnikowi oszacować wartość i pozycję rynkową spółki Modertrans. MPK posiada 75% akcji producenta, a reszta akcji należy do miasta Poznań.
W grudniu pisaliśmy o ogłoszonym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji (MPK) Poznań, przetargu na doradztwo w sprawie pozyskania strategicznego inwestora lub zbycia udziałów w spółce Modertrans. Poznański producent tramwajów należy zarówno do MPK (w 75%), a także miasta Poznań, które posiada 25% udziałów. Ostatecznie udało się wyłonić wykonawcę tego zadania.

W postępowaniu, które przewiduje aż 3 warianty opcjonalne, wpłynęły dwie oferty. Obie przekroczyły zakładany budżet dla tego zadania. MPK chciało przeznaczyć na realizację zamówienia niecałe 843 tysiące złotych. Tańsza oferta, autorstwa konsorcjum firm Zarzecki i Wspólnicy oraz Kochański & Partners, była warta 922,5 tysiąca złotych, natomiast druga, złożona przez firmę NGL Wiater, opiewała na prawie 1,433 miliona złotych.

MPK zdecydowało się na wybór tańszej oferty, co wiązało się z dopłatą prawie 100 tysięcy złotych.

Jak możemy przeczytać w biuletynie miasta Poznania, obaj udziałowcy Modertransu, a więc miasto oraz MPK Poznań, zawiązały porozumienie celem wspólnego prowadzenia i koordynacji działań związanych z doradztwem oraz ewentualną sprzedażą spółki. Powstał też specjalny zespół, na czele którego stanął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Efektem prac zespołu jest właśnie rozstrzygnięty przetarg na doradztwo przy sprzedaży.

Przypomnijmy, że Modertrans powstał na bazie Zakładu Naprawy Autobusów, który funkcjonował w ramach MPK Poznań. Z czasem spółka zaczęła modernizować tramwaje oraz wytwarzać wagony swojego autorstwa. Producent wytwarza pojazdy Moderus Beta czy też Moderus Gamma, które kursują już po Poznaniu, a także Wrocławiu, na ich przyjazd czekają też mieszkańcy Łodzi. Modertrans to także producent nieszablonowych prototypów tramwajowych, o których pisaliśmy w ostatnim czasie.

Wśród potencjalnych zainteresowanych kupnem Modertransu wymienia się koncern CRRC, Alstom czy też Polski Fundusz Rozwoju.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek tramwajowy
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony