Partnerzy serwisu:

MPK Kraków rozpoczął testy dezynfekcji pojazdów z użyciem lamp UV

Redakcja 06.04.2020

MPK Kraków rozpoczął testy dezynfekcji pojazdów z użyciem lamp UV
fot. MPK
W poniedziałek (6 kwietnia) MPK w Krakowie w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i prowadzących rozpoczęło testy dezynfekcji tramwajów i autobusów z wykorzystaniem lamp ultrafioletowych. Takiemu procesowi zostało poddanych kilka różnych typów tramwajów i autobusów.
MPK już od kilku tygodni każdego dnia dezynfekuje przy pomocy specjalnych środków wszystkie tramwaje i autobusy, a przede wszystkim te elementy, których dotykają pasażerowie (przyciski, poręcze, uchwyty, kasowniki i automaty biletowe). Teraz krakowski przewoźnik zdecydował o wykorzystaniu kolejnej metody dezynfekcji, której dostawcą jest firma „EKO-TECHNIKA” Jędrzej Zawadzki.

Wykorzystuje ona w swoich sterylizatorach „UVC PERUN” te same promienniki, które są już stosowane m.in. w szpitalach oraz gabinetach zabiegowych i mają potwierdzoną skuteczność w niszczeniu bakterii i wirusów. Lampy UV o długości fal 254 nm są mocowane do specjalnych konstrukcji.

Cztery takie zestawy z ośmioma lampami UV zostały wstawione m.in. do wagonu NGT6 na zajezdni tramwajowej Podgórze. Wagon był dezynfekowany w dwóch etapach ze względu na swoją długość 26 metrów. Najpierw lampy zostały ustawione w przedniej części tramwaju, w tym także w rejonie kabiny prowadzącego. Po włączeniu lamp proces dezynfekcji trwał 7 minut. Następnie te same czynności zostały powtórzone w drugiej części pojazdu. Podczas tej dezynfekcji wagon musiał został ustawiony w wydzielonej części hali, tak aby nikt nie miał do niego dostępu. Podczas działania promienników żadna osoba nie mogła przebywać w pobliżu tramwaju, aby nie być narażoną na szkodliwe działanie fal ultrafioletowych (m.in. na skórę i oczy).
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport