Partnerzy serwisu:

MPK Kraków podsumowuje rok. Nowe autobusy i umowa na tramwaje

Redakcja 02.01.2019

MPK Kraków podsumowuje rok. Nowe autobusy i umowa na tramwaje
fot. MPK Kraków
Rok 2018 to czas dużych inwestycji w tabor autobusowy. Krakowski przewoźnik zainwestował miliony złotych, dzięki środkom unijnym, w nowe pojazdy komunikacji miejskiej.
Tylko w 2018 roku MPK w Krakowie wysłało na ulice miasta 161 nowych autobusów, których koszt zakupu wyniósł prawie 200 mln zł. W ramach tych inwestycji zakup aż 78 autobusów był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Na ten cel MPK SA uzyskało ok. 75 mln zł. Dzięki temu już w październiku 2018 roku z ulic Krakowa zostały wycofane wszystkie pojazdy z silnikami niespełniającymi co najmniej europejskiej normy Euro 5.

Rok 2018 to także dwie ważne umowy podpisane z firmami Stadler Polska i Solaris Bus & Coach SA na zakup w sumie 50 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Wartość tego kontraktu to prawie 370 mln zł. Rozpoczęto także dialog techniczny w sprawie zamówienia kolejnych 60 niskopodłogowych przegubowych wagonów tramwajowych. Szacowany koszt tego kontraktu to ok. 550 mln zł.

Warto dodać, że w 2018 roku kontynuowano prace przy modernizacji tramwajów dodając element niskiej podłogi, klimatyzację i system dynamicznej informacji pasażerskiej. MPK SA w ubiegłym roku zamontowało na kolejnych sześciu autobusach system technologii fotowoltaicznej, który przetwarza promieniowanie słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną.

W związku z tym, że we flocie MPK SA jest 26 autobusów elektrycznych w 2018 roku krakowski przewoźnik uruchomił pięć kolejnych stacji do ładowania baterii poprzez pantograf. Funkcjonują one na ul. Pawiej, na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka i zajezdni tramwajowej Podgórze, a także na pętlach autobusowych przy ul. Konopnickiej i ul. ul. Piaszczystej (Prądnik Biały).

2018 rok to również start programu „Karta Krakowska”, dzięki któremu bilet okresowy na komunikację miejską dla mieszkańców jest o 20 proc. tańszy. Od 24 grudnia złożenie wniosku o przyznanie Karty Krakowskiej oraz zakup biletów ze zniżką mogą być realizowane z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony