Partnerzy serwisu:

Moskwa zapowiada autonomiczny tramwaj na przełomie roku

Przemysław Farsewicz 12.02.2022

Moskwa zapowiada autonomiczny tramwaj na przełomie roku
fot. PK TS
Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć testy pierwszego autonomicznego tramwaju w Moskwie. Tak zapowiedział wicemer miasta, ds. transportu, Maksim Liksutow.
Maksim Liksutow, zastępca mera Moskwy ds. transportu, podkreślił, że w kwestii prawodawstwa, robi się wszystko, aby jak najszybciej urzeczywistnić funkcjonowanie transportu bez kierowcy. – Rada Miasta wspiera nowoczesne i rosyjskie technologie idące w kierunku autonomicznych rozwiązań. Wierzymy w ich przyszłość, ale to kwesta raczej 10-15 lat. Byłoby jednak wspaniale, gdyby bezpieczne i niezawodne technologie pojawiły się wcześniej – powiedział Maksim Liksutow.

Moskwa w rozwiązaniach autonomicznych skupia się głównie na transporcie szynowym. Miasto wraz z firmą Yandex opracowują projekt tramwaju bez maszynisty. Testy mają się rozpocząć pod koniec tego roku. W pierwszej fazie jazdy miałyby się obywać w zajezdni. Później testy odbywałyby się nocami na sieci tramwajowej, a na sam koniec pojazd wyjechałby w trasę z pasażerami. Jak podają przedstawiciele miasta, już 80 proc. torowisk jest wydzielonych od dróg, co sprzyjałoby rozwiązaniom autonomicznym.

Autonomiczna jazda miałaby być także wdrożona w innych rodzajach transportu. Tutaj władze Moskwy wskazują na Moskiewski Pierścień Centralny obsługiwany przez RŻD. Wykorzystanie technologii zautomatyzowanego sterowania ma pozwolić na czas odstępstwa wynoszący 3 minuty lub mniej. – W moskiewskim metrze odstępy pomiędzy pociągami w godzinach szczytu wynoszą 80-90 sekund. W Rosji nie ma jeszcze firmy, która mogłaby zaoferować rozwiązanie zapewniające takie odstępy w trybie jazdy bez maszynisty. Wiemy jednak, że trwają intensywne prace w tej kwestii – powiedział Liksutow.

Jazda bez kierowcy ma być także rozwijana w transporcie taksówkarskim. Mer Moskwy, Sergiej Sobianin, zdecydował się wesprzeć projekt rozwoju taksówek autonomicznych. Moskiewska Duma Miejska (organ ustawodawczy Moskwy) przygotowała do tego celu warunki prawne, aby móc testować to nowe rozwiązanie. Już w 2022 r. na niektórych trasach mają zostać uruchomione taksówki bez kierowcy firmy Yandex.

Moskwa wskazuje, że transport bez kierowcy może między innymi rozwiązać problem braku kierowców w transporcie miejskim. Urzędnicy uspakaja także, że płynne wdrażanie samochodów autonomicznych nie pozbawi taksówkarzy i kurierów pracy. Uruchomione mają zostać programy przekwalifikowania tych pracowników.

– Kluczowe znaczenie ma zapewnienie bezpieczeństwa dla pasażerów i pieszych. To jest priorytet. Dlatego jako miasto pomagamy w kontrolach ulicznych. Udostępniamy informacje online o ruchu transportu publicznego. Poza tym opracowano surowe zasady regulujące przekazywanie danych dotyczących ruchu transportu autonomicznego oraz współdziałania instytucji podczas realizacji projektów pilotażowych – mówi Liksutow, zastępca mera miasta. – Jako jedni z pierwszych wprowadzamy najnowsze technologie i usługi w transporcie – podkreśla. Wskazuje tutaj na takie rozwiązania jak płacenie twarzą. Rozwiązanie to zostało zastosowane na każdej moskiewskiej stacji. Jest to możliwe dzięki specjalnym bramkom, które w połączeniu z aplikacją i podpiętą kartą płatniczą pozwalają płacić twarzą. Moskwa jest miastem, gdzie na największą skalę na świecie są wykorzystywane metody płatności oparte o biometrię.

– Należy tutaj jasno powiedzieć, że w najbliższych latach nie będzie boomu na transport bez kierowcy, ale wierzymy, że to właśnie transport publiczny stanie się siłą napędową tej technologii. Tramwaj bez maszynisty jest jak najbardziej realną przyszłością. Wszystko to jest uwzględnione w programie transportowym Moskwy. Czekamy więc na najnowsze rosyjskie rozwiązania i jesteśmy gotowi do ich testowania w mieście – podkreśla Maksim Liksutow, wicemer Moskwy ds. transportu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony