Partnerzy serwisu:

Moskwa przygotowuje się do budowy nowej linii metra

Witold Urbanowicz 30.04.2021

Moskwa przygotowuje się do budowy nowej linii metra
fot. В. Новикова / UM Moskwa
W Moskwie trwają przygotowania do budowy nowej linii metra – Rubliowo-Archangielskiej. Na ok. 20 km trasie przewidziano osiem nowych stacji.
Trwa przygotowywanie komory startowej dla pierwszej tarczy, która zacznie drążyć linię Rubliowo-Archangielską. – De facto prace na tej promienistej linii rozpoczęły się podczas budowy węzła na stacji Narodnoje Opołczenie w ramach dużej linii obwodowej (BKL). Obecnie trwają przygotowania tarczy z zapleczem, a w połowie maja planujemy rozpocząć budowę tunelu – mówi Andriej Boczkariew, zastępca mera Moskwy ds. polityki rozwoju miast i budownictwa.

Linia Rubliowo-Archangielska o długości ok. 20 km połączy centrum z północno-zachodnią częścią Moskwy. Obsłuży dzielnice Mitino, Strogino i Mniowniki. Przewidziano dziewięć nowych stacji. Pierwszy etap o długości 12,6 km przewiduje budowę sześciu stacji – od stacji Szeliepicha na centralnym pierścieniu kolejowym do stacji Lipowaja Roszcza. W kolejnym etapie powstaną dwie stacje (Rubliowo-Archangielskoje i Ilinskaja).

Nowa linia będzie zapewniać przesiadki do linii nr 3 na stacji Strogino i dużej linii obwodowej (BKL) na stacji Narodnoje Opołczenie. W przyszłości może zostać połączona z linią Birjuliowską, tworząc tym samym pierwszą promienistą linię metra, która nie będzie obsługiwać ścisłego centrum (obszaru wewnątrz linii Kolcewaja).

Obecnie sieć metra składa się z 14 linii o długości 414,7 km i 241 stacji. W ostatnich latach znacząco rozbudowano sieć metra. Od 2011 r. oddano do użytku 123,6 km linii metra i 59 nowych stacji. W tym roku planowane jest zakończenie realizacji 28,3 km nowych linii i 11 stacji – w ramach BKL.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony