Partnerzy serwisu:

Moskwa ma już 800 elektrobusów. Do końca roku ma być tysiąc

Przemysław Farsewicz 14.10.2021

Moskwa ma już 800 elektrobusów. Do końca roku ma być tysiąc
fot. Mosgortrans
Na ulice Moskwy wyjechał już 800. autobus elektryczny. Pojazdy produkowane są przez firmę Kamaz. Ich montaż odbywa się w nowej fabryce SVARZ, otwartej w kwietniu.
Nowe autobusy elektryczne należą do Mosgortrans, głównego operatora miejskiego transportu publicznego w mieście. Ten osiemsetny pojazd jest zarazem dwusetnym zakupionym za środki z wyemitowanych przez Moskwę zielonych obligacji. Ten instrument finansowy, w odróżnieniu od zwykłych obligacji, ma jasno określony cel finansowania. Środki pozyskane z emisji zielonych obligacji są przeznaczane na cele środowiskowe, tzn. minimalizację negatywnego wpływu na otoczenie i środowisko naturalne.

Autobusy elektryczne pojawiły się w Moskwie zaledwie 3 lata temu – po raz pierwszy w 2018 roku. Jak informuje Mosgortrans, do tej pory „ten innowacyjny transport naziemny dowiódł swojej efektywności”. Elektryczne autobusy został uruchomione na 61 liniach, na których wykonały już 58 mln kilometrów. Z elektrobusów skorzystało ponad 128 mln pasażerów.

Moskwa aktywnie rozwija również infrastrukturę ładowania. Obecnie w mieście znajduje się ponad 150 stacji ładowania. Do końca 2023 roku liczba ta wzrośnie do 500.

– Moskwa przestała w 2021 roku kupować autobusy z silnikiem diesla. Dziś miasto koncentruje się na ekologicznych rozwiązaniach i podąża w tym temacie za trendami na światowym rynku pojazdów elektrycznych. Uważa się, że Moskwa ma największą flotę autobusów elektrycznych w Europie. Według moskiewskiego Departamentu Transportu do 2030 r. wszystkie trasy miejskie będą obsługiwane przez ekologiczne autobusy. Aby osiągnąć ten cel, rząd Moskwy będzie kupował ponad 500 autobusów elektrycznych rocznie. Równocześnie opracowywany jest model wodorowego autobusy wspólnie przez Kamaza z instytucją Rusnano – mówi Maksim Liksutow, wicemer Moskwy ds. transportu.

Najnowszy elektryczny jeździ na południu miasta. Do końca roku władze Moskwy planują uruchomić kolejnych 200 elektryków. W efekcie w 2022 roku po ulicach Moskwy będzie jeździć łącznie 1000 autobusów elektrycznych.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony