Partnerzy serwisu:

Mordy: Dworzec znajdzie swojego nabywcę po siedmiu latach oczekiwań?

Kasper Fiszer 30.11.2020

Mordy: Dworzec znajdzie swojego nabywcę po siedmiu latach oczekiwań?
Dworzec kolejowy Mordyfot. Szczecinolog lic. CC BY-SA 4.0
Po siedmiu latach od nierozstrzygniętych przetargów na sprzedaż dworca kolejowego w Mordach pod Siedlcami pojawiła się szansa na znalezienie nabywcy. Do PKP SA zgłosił się potencjalny kupiec, a spółka opublikowała ogłoszenie z ofertą. Zabytkowy budynek jest nieczynny od niemal dwóch dekad.
Na stronach internetowych PKP SA pojawiła się oferta sprzedaży dworca kolejowego w Mordach. Stacja położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego przy linii kolejowej nr 33 Siedlce – Siemianówka. Zatrzymują się tam wyłącznie pociągi regionalne dwóch przewoźników: Kolei Mazowieckich z Siedlec do Czeremchy i Polregio z Siedlec do Hajnówki. Dlaczego kolej zdecydowała się na zbycie nieruchomości?

Dalsze utrzymywanie obiektu niezasadne ekonomicznie

– Dworzec nie jest już użytkowany zgodnie z jego pierwotną funkcją. Nie mamy też aktualnie żadnych umów najmu lub dzierżawy. Dalsze utrzymywanie obiektu z ekonomicznego punktu widzenia jest dla PKP SA niezasadne – mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek, główny specjalista w Biurze Komunikacji Polskich Kolei Państwowych. Dodaje, że dworzec jest nieczynny od około osiemnastu lat.

Przedstawicielka PKP SA opisuje dworzec jako murowany budynek jednokondygnacyjny. Zaznacza, że w ostatnich latach nie był ani remontowany, ani modernizowany. Znajduje to swoje odbicie w wyglądzie nieczynnego obiektu. Ma on jednak wartość zabytkową i pozostaje pod opieką wojewódzkiego konserwatora, co z pewnością będzie oznaczać istotne restrykcje dla kupca, który chciałby rozpocząć niezbędne remonty.

Realna szansa na sprzedaż po kilku nieudanych próbach

Pomysł pozbycia się niepotrzebnego już kolei dworca nie jest nowy. W 2012 r. PKP chciały przekazać go nieodpłatnie gminie. Samorząd gminy miejsko-wiejskiej Mordy nie chciał jednak przyjąć budynku. – W 2012 i 2013 r. przeprowadzone były też postępowania przetargowe na zbycie budynku, ale w związku z brakiem zainteresowania zaprzestano ogłaszania kolejnych przetargów – opisuje nasza rozmówczyni.

PKP wróciły do planów sprzedaży, gdy pod koniec 2019 r. otrzymały zapytanie od potencjalnego kupca dotyczące możliwości nabycia niszczejącego dworca. – Aktualnie trwa przygotowywanie nieruchomości do sprzedaży – informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek. Dodaje, że prowadzone są uzgodnienia z PKP PLK, które planują pewne prace w sąsiedztwie działki będącej przedmiotem potencjalnej sprzedaży.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony