Partnerzy serwisu:

Monachium. Siemens Mobility ogranicza zanieczyszczenie powietrza i korki

jd/inf. pras. 27.02.2019

Monachium. Siemens Mobility ogranicza zanieczyszczenie powietrza i korki
fot. Siemens Mobility
Firmy Siemens Mobility, Hawa Dawa, oraz ThinxNet, która stworzyła platformę ryd, zrealizowały pilotażowy program pokazujący w jaki sposób technologia oraz przetwarzanie danych przyczyniają się do zmniejszenia natężenia ruchu drogowego i tym samym zanieczyszczenia powietrza. Projekt został wdrożony pod koniec 2018 r. w Monachium.
Według rankingu INRIX Traffic Scorecard Monachium jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Niemczech. Średni czas jaki w ciągu roku kierowcy spędzają tam w korku to 140 godzin (dla porównania, w tym samym rankingu Warszawie wyliczono 173, godziny a Krakowowi – 125 godzin). Monachum ma także duży problem ze stężeniem dwutlenku azotu w powietrzu. Komisja Europejska szacuje, że koszty opieki zdrowotnej mającej na celu przeciwdziałanie schorzeniom spowodowanym zanieczyszczeniami (wywoływanymi także przez transport drogowy) wynoszą miedzy 330 a 940 miliardów euro rocznie.

W listopadzie 2018 r. rozpoczęto tam trwający cztery tygodnie program, który w czasie rzeczywistym, na podstawie danych środowiskowych i danych z aut, optymalizował ruch w Monachium, zachęcając kierowców do alternatywnych tras jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Użytkownicy, którzy z nich skorzystali w czasie programu pilotażowego byli nagradzani punktami, które można było wymieniać na nagrody np. w Amazonie.

Program pokazał, że 35-40% kierowców jest skłonnych przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza poprzez wybór „zielonych tras” wskazanych przez platformę ryd. Dodatkowo optymizacja ruchu drogowego na poziomie jednostkowym pomogła zredukować całkowite zanieczyszczenie powietrza w mieście. Wstępne wyniki dla grupy przekraczającej 1600 kierowców pokazują oszczędności 83 kilogramów dwutlenku węgla oraz 114 gramów pyłu (NOx) jak również zmniejszenie liczby przejechanych kilometrów o 633.

Gdyby program zastosować do grupy 20 tysięcy kierowców na terenie miasta, wypracowane oszczędności można by porównać do uzyskanych z zasadzenia pół hektara lasu.

- Jesteśmy w stanie nie tylko polepszyć wydajność transportu, ale również jego wpływ na środowisko naturalne. Nasz inteligentny System Kontroli Ruchu to pionier analityki danych oraz sztucznej inteligencji w ruchu drogowym. Jesteśmy dumni, że nasze rozwiązania są w stanie pomóc polepszyć jakość powietrza w Monachium - powiedział Michael Peter, szef Siemens Mobility.

Firma Hawa Dawa zapewniła urządzenia do przewidywania natężenia zanieczyszczenia powietrza w laboratoriach Digital Lab ITS Siemens Mobility w Monachium, gdzie naukowcy oraz eksperci od zarządzania ruchem ulicznym analizowali dane dostarczane przez platformę ryd do przewidywania przyjaznych dla środowiska tras alternatywnych.

- Program zademonstrował, że w krótkim okresie czasu można wpływać na indywidualne zachowania kierowców. To oznacza, że jest duży niewykorzystany potencjał tego rozwiązania oraz innych rozwiązań opartych na inteligentnej mobilności w innych aglomeracjach miejskich. - powiedział Karim Tarraf, szef Hawa Dawa.

- Jesteśmy zadowoleni z rezultatów naszego projektu pilotażowego. Udowodnił, że społeczność zgromadzona wokół platformy ryd może przyczynić się do zmiany, a nasze dane mogą być spożytkowane przez Smart City. Platforma jest otwarta i dlatego mamy nadzieję przekształcić ją we wspólny projekt we współpracy z Siemens Mobility oraz Hawa Dawa w różnych miastach Europy oraz propagować akcje mające na celu polepszenie jakości powietrza w naszych miastach - powiedział Johannes Martens, szef ThinxNet GmbH, firmy zajmującej się Internetem Rzeczy i platformą ryd.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Smog
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony