Partnerzy serwisu:

Metro zabezpiecza przyciski awaryjnego zatrzymania schodów ruchomych

Redakcja 21.08.2019

arrow
arrow
Metro zabezpiecza przyciski awaryjnego zatrzymania schodów ruchomych
fot. MW
Metro zabezpiecza przyciski awaryjnego zatrzymania schodów ruchomych
Metro zabezpiecza przyciski awaryjnego zatrzymania schodów ruchomych
Metro zabezpiecza przyciski awaryjnego zatrzymania schodów ruchomych
W zeszłym roku schody ruchome na stacjach warszawskiego metra zostały zatrzymane przez pasażerów blisko 9,5 tys. razy. W zdecydowanej większości bez uzasadnionego powodu. Metro Warszawskie postanowiło zmierzyć się z tym problemem i zabezpieczyć przyciski STOP dodatkową klapką oraz sygnałem dźwiękowym.
Na obu liniach warszawskiego metra w eksploatacji są 142 biegi schodów ruchomych. Z analiz przyczyn zatrzymania schodów ruchomych, które przeprowadziło Metro Warszawskie, wynika, że w 2017 r. schody ruchome były zatrzymane przyciskiem awaryjnego zatrzymania 10 492 razy, zaś w 2018 roku takich przypadków było 9 471. Tylko w pierwszym półroczu 2019 r. jeden z biegów na stacji Dw. Wileński był wyłączany ponad 80 razy, na stacji Nowy Świat – Uniwersytet – 60 razy. Z jeszcze większą skalą tego zjawiska mamy do czynienia na stacji Politechnika, gdzie jeden z biegów (w kierunku pl. Politechniko) wyłączany był w tym roku 169 razy.

W celu zapobiegania nieuzasadnionemu używaniu przycisku STOP na schodach ruchomych spółka rozpoczęła montaż specjalnych zabezpieczeń. Przyciski awaryjnego zatrzymania biegu schodów zostaną zabezpieczone uchylną klapką, połączoną z sygnałem dźwiękowym. Pierwsze tego typu zabezpieczenia zostały zamontowane na najczęściej wyłączanym biegu schodów ruchomych na stacji Dw. Wileński, prowadzącym w kierunku CH Wileńska. Firma Otis, po uzyskaniu pozytywnej opinii dla tego rozwiązania, wydanej przez Transportowy Dozór Techniczny, systematycznie będzie montować zabezpieczenia na kolejnych biegach schodów ruchomych.

Jak podkreśla w komunikacie spółka, nieuzasadnione użycie przycisku STOP, który służy do natychmiastowego zatrzymania biegów schodów w sytuacji awarii, jest uciążliwe dla pasażerów i negatywnie wpływa na mechanizm schodów, zwiększając ich awaryjność. Zgodnie z opinią producenta urządzeń przycisk ten służy wyłącznie do zatrzymania schodów ruchomych w sytuacjach awaryjnych. Nadmierne, nieuzasadnione używanie przycisku awaryjnego powoduje szybsze zużywanie się mechanizmu schodów ruchomych.

W przypadkach wandalizmu i dewastacji Metro Warszawskie wprowadziło zasadę „zero tolerancji”. Na trasy nie wyjeżdżają składy pomalowane graffiti, napisy są bezzwłocznie usuwane ze ścian. „Podobnie staramy się rozwiązać problem nieuzasadnionego użycia przycisku STOP. Na początku br. nawiązaliśmy w tym zakresie ścisłą współpracę z Policją. Policjantom z Komisariatu Policji Metra Warszawskiego zlecono dokonywanie cyklicznych kontroli oraz podejmowanie interwencji w przypadku ujawnienia zachowań naruszających bezpieczeństwo i porządek Publiczny” – informuje Metro. W okresie od 29 stycznia 2019 r. do 12 lutego 2019 r. ujawniono pięć osób, natomiast 08 marca2019 roku jedną osobę, które bez uzasadnienia używały przycisku awaryjnego zatrzymania schodów ruchomych. Wobec sprawców wykroczenia zastosowano postępowanie w trybie Kodeksu Wykroczeń. Metro Warszawskie poinformowało też ABW, gdyż schody ruchome stanowią wazny element infrastruktury związanej z bezpieczeństwem podróżnych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Metro Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony