Partnerzy serwisu:

Metro w Kijowie schronieniem dla blisko 15 tys. osób – w tym 84 niemowląt

Witold Urbanowicz 03.03.2022

Metro w Kijowie schronieniem dla blisko 15 tys. osób – w tym 84 niemowląt
fot. Metro w Kijowie
Kijowskie Metro i komunikacja naziemna w stolicy Ukrainy przewożą pasażerów w ograniczonym zakresie. Podziemne stacje metra przez całą dobę spełniają się w innej roli, dając schronienie dla 15 tysięcy mieszkańców Kijowa, w tym niemowląt i dzieci.
Metro w Kijowie jeździ obecnie w godz. 8-19. Ruch pociągów odbywa się w ograniczonym zakresie. Na czerwonej linii pociągi jeżdżą od stacji Szulawska do stacji Uniwersytet. Na niebieskiej linii pociągi kursują od stacji Teremki do stacji Herojiw Dnipra bez zatrzymywania się na stacjach przesiadkowych Majdan Nezałeżnosti i Płoszcza Lwa Tołstoho. Na zielonej linii pociągi kursują od stacji Syreć do stacji Wydubyczi oraz od stacji Sławutycz do stacji Czerwonyj chutir. Pociągi nie zatrzymują się na stacjach Zołoti worota, Pałac sportu i Kłowśka. Oba metromosty są zamknięte, nie ma możliwości przesiadki między liniami. Pociągi kursują co ok. 40 minut.

W ograniczonym zakresie funkcjonuje też transport naziemny. Wg stanu na 3 marca jeżdżą linie autobusowe 21, 73, 101, 103, 51, 55, 115, 114, 69, 90, 22, 91, 118, choć często na zmienionych trasach. Przejazd między lewym a prawym brzegiem Dniepru możliwy jest wyłącznie rzez mosty Południowy i Darnicki. Trolejbusy jeżdżą wyłącznie na trasie od stacji metra Wasylkiwśka do ul. Smołycza. Kursują też wybrane linie tramwajowe na lewym brzegu – 2, 8K, 22K, 29K, 33A. Na prawym brzegu tramwaje kursują na trasie zajezdnia Podilske – Kontraktowa płoszcza.

W godz. 20-7 obowiązuje godzina policyjna. Podziemne stacje metra są otwarte całą dobę, pełniąc rolę schronów. – Na stacjach są zapewnione woda, łazienki, żywność i, jeśli to możliwe, lekarstwa. Wiele osób nie ma dokąd pójść. Kilka metrów podłogi i koc stał się ich jedynym domem. To tysiące ludzi. To nie przesada – teraz pod ziemią mamy do 15 tysięcy mieszkańców Kijowa – mówi Wiktor Brahinski, szef kijowskiego metra. Dokładnie, jak podaje Kijów, pod ziemią przebywa 14 553 mieszkańców. Liczba ta obejmuje 84 niemowlęta oraz 413 dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Jak dodaje dyrektor metra, infrastruktura może pomieścić maksymalnie 100 tys. mieszkańców. – Nasz personel jest wyczerpany, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby uratować życie niewinnych cywilów – zapewnia Brahinski. Apeluje jednocześnie o przynoszenie ciepłych ubrań, jedzenia oraz wzajemnie wspieranie się – w tym zwłaszcza kobiet z małymi dziećmi i osób starszych.

Kijów posiada trzy linie metra o łącznej długości blisko 70 km. Funkcjonują 52 stacje metra. Pierwszą linię otwarto w 1960 r. – był to trzeci system w całym Związku Radzieckim. Z uwagi na ukształtowanie terenu, ale i względy strategiczne stolica Ukrainy może poszczycić się stacjami umieszczonymi dość głęboko pod ziemią. Tu znajduje się najgłębsza stacja metra na świecie – Arsenalna – której perony znajdują się 105,5 m pod ziemią.


Organizacja ruchu pociągów od 28 lutego, mat. Metro Kijowskie
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony