Partnerzy serwisu:

Metro w Charkowie na razie co 30 minut

Witold Urbanowicz 23.05.2022

Metro w Charkowie na razie co 30 minut
fot. Metro w Charkowie
Metro w Charkowie od wtorku 24 maja od godz. 7:00 ponownie obsługuje pasażerów. Pociągi wznawiają kursowanie na wszystkich trzech liniach z częstotliwością co 30 minut. Na razie jednak nie wszystkie stacje zostaną otwarte.
Metro w Charkowie przestało kursować 24 lutego – w pierwszym dniu wojny. Od tamtej pory służyło za schron dla ludności. Dla wielu mieszkańców metro stało się drugim domem. W sumie, jak poinformowało miasto, od początku wojny zniszczonych zostało 3482 domów i budynków mieszkalnych – 492 obiekty nie nadają się do odbudowy. Zniszczonych zostało 490 obiektów publicznych, w tym 109 szkół, 98 przedszkoli, 55 placówek medycznych, 46 instytucji kultury, 14 placówek szkolnictwa wyższego, pięć świątyń.

Ukraińska kontrofensywa pozwoliła na poprawę bezpieczeństwa w Charkowie – miasto nie znajduje się już pod nieustannym ostrzałem. Powoli drugi największy ośrodek Ukrainy budzi się do życia. Wcześniej już częściowo wróciła komunikacja naziemna

Zgodnie z zapowiedziami metro wznawia kursowanie we wtorek 24 maja. Pociągi będą jeździć na wszystkich trzech liniach z częstotliwością co 30 minut – w godz. 7-19. – Na razie, gdy dopiero odbudowuje się życie gospodarcze, trudno powiedzieć, jak będą wyglądały przepływy pasażerów. Wraz ze wzrostem ich liczby będziemy zwiększać częstotliwość kursowania. Jednocześnie zmienimy logistykę komunikacji naziemnej, by ułatwić poruszanie się po mieście – mówi Igor Terechow, burmistrz Charkowa. Przez pierwszy tydzień przejazdy będą bezpłatne. Jednocześnie w czasie alarmów lotniczych stacje dalej będą służyły za schrony.

Metro będzie funkcjonować z ograniczeniami. Pociągi na linii Sałtiwśkiej, prowadzącej do Sałtwiki – najbardziej zniszczonej dzielnicy Charkowa – będą dojeżdżać tylko do stacji Akademika Barabaszowa. Stacje Akademika Pawłowa, Studentśka i Herojiw Praci będą zamknięte. Stacja Derżprom na linii Oleksijiwśkiej będzie funkcjonować wyłącznie jako przesiadkowa na stację Uniwersytet na linii Sałtiwśkiej. Na pozostałych stacjach – jeśli są dwie antresole – czynna będzie tylko jedna głowica.

Charków przed wojną zamieszkiwany był przez ok. 1,4 mln osób. Tamtejsze metro składa się z trzech linii o łącznej długości 38,45 km. W mieście znajduje się 30 stacji.


mat. Yttcgs, lic. CC-BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony