Partnerzy serwisu:

Metro: Na Polu Mokotowskim będą dodatkowe windy – także na peron

Witold Urbanowicz 31.01.2022

Metro: Na Polu Mokotowskim będą dodatkowe windy – także na peron
mat. ZTM Warszawa
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie ogłosił przetarg na budowę czterech nowych wind w głowicy północnej stacji Pole Mokotowskie. Trzy z nich połączą powierzchnię z peronem, a jedna – antresolę z peronem.
Nowe dźwigi mają pojawić się w głowicy północnej przy wejściach wschodnim, zachodnim i z przystanku tramwajowego w kierunku Służewca. Winda wschodnia i po środku powstaną w obrębie przejścia podziemnego, natomiast nowy dźwig przy Bruna zostanie połączony z antresolą za pomocą nowego łącznika.

Kolejna winda połączy antresolę z peronem. Zaproponowano jej budowę w obrębie peronu pasażerskiego z łącznikiem, prowadzonym nad środkiem peronu, a następnie po stronie wschodniej schodów, w kierunku bramek biletowych. Szyb zostanie obudowany płytami kamiennymi w kolorze szarego granitu i szklanymi taflami.

Wykonawca będzie musiał też wymienić system informacji pasażerskiej oraz tablice tyflograficzne dla osób z dysfunkcjami wzroku. Wymienione zostanie całe oznakowanie dotykowe w głowicy północnej. Wykonane zostanie z kamienia naturalnego lub prefabrykowanych płyt z betonu szlachetnego (terazzo).

Termin składania ofert mija 10 lutego. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Na realizację zamówienia przeznaczono osiem miesięcy – jednak nie później niż do 10 grudnia 2022 r. Prace mają być prowadzone przy jak najmniejszej ingerencji w układ tramwajowy, ale ZTM nie wyklucza zabudowy rozjazdów nakładkowych.

Stacja Pole Mokotowskie została otwarta w 1995 r. Najstarsze przystanki metra, z wyjątkiem Wilanowskiej, miały windy wyłącznie z jednej, południowej strony. Montaż dźwigów – w czasach, gdy projektowano I odcinek metra – był i tak działaniem niestandardowym, wyprzedzającym czasy. Teraz już, na nowszych stacjach, standardem są dźwigi przy wszystkich wyjściach.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Metro Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony