Partnerzy serwisu:

Metro na Bemowo: Co kryje pomieszczenie 110? Serce nowej stacji nabiera kształtów

Redakcja 25.02.2022

Metro na Bemowo: Co kryje pomieszczenie 110? Serce nowej stacji nabiera kształtów
fot. MW
To stąd dyżurni będą kontrolowali sytuację i sterowali urządzeniami technicznymi stacji, a także w pobliskich tunelach. Pomieszczenie numer 110 na budowanej stacji C5 Ulrychów, czyli dyspozytornia stacyjna, nabiera już ostatecznych kształtów.
To miejsce jest sercem każdej stacji. Z dyspozytorni stacyjnej można między innymi włączyć i wyłączyć oświetlenie, sterować wentylacją lokalną, zamknąć drzwi stacji.

Dyżurny stacji monitoruje stąd także pracę systemu dostępu, obserwuje lokalizację pociągów na całej II linii, otrzymuje i reaguje na informacje o awariach i uszkodzeniach schodów ruchomych, wind, wykryciu zagrożenia pożarowego, a także kontroluje pracę klimatyzatorów i temperaturę na stacji.

To tutaj najpierw dotrą informacje o braku zasilania elektrycznego urządzeń lub zasilaniu z linii rezerwowej czy wykryciu stężenia tlenku węgla. Stąd, dzięki monitoringowi wizyjnemu dyżurny będzie obserwował, co dzieje się na peronach oraz antresoli. I w razie konieczności reagował – sterując informacjami wizualnymi czy wygłaszając komunikaty głosowe: informacyjne i ostrzegawcze. Połączy się też z Centralną Dyspozytornią Metra Warszawskiego, a informacje o stanach urządzeń prześle dzięki komputerom pracującym w sieciach.

Pomieszczenie numer 110 na stacji Ulrychów już jest na ukończeniu. Zamontowano już stół dyspozytorski, a nad nim zawieszono ekrany systemu CCTV, na których dyżurny będzie miał podgląd na widok z około 150 kamer umieszczonych w obrębie stacji.

W fazie końcowej jest też montaż i sprawdzanie systemów BMS (zarządzania obiektem), sygnalizacji pożaru, kontroli dostępu i wykrywania obecności przy krawędzi peronów.

Dyspozytornia stacyjna na stacji Ulrychów ma być gotowa za około miesiąc. Jak pisaliśmy, dwa niezależne źródła wskazują, że służby miejskie przygotowują się do otwarcia nowych stacji 11 czerwca.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Metro Warszawskie
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony