Partnerzy serwisu:

Metro: Inżynier Karwowski i Maliniak znów na Ursynowie

Redakcja 25.04.2020

Metro: Inżynier Karwowski i Maliniak znów na Ursynowie
mat. ZTM Warszawa
„Czterdziestolatek” to jeden z tych seriali, które nadal wspominane są przez wiele osób, a perypetie ich bohaterów wywołują uśmiech na twarzy. Już niebawem mural z wizerunkiem inżyniera Karwowskiego i Maliniaka – zwycięski projekt z budżetu obywatelskiego 2020 – pojawi się przy wejściu na stację metra Ursynów.
Warszawski ZTM szuka wykonawcy muralu, który wymalowany zostanie na szybie windy przy wejściu na stację metra Ursynów. Grafika będzie prezentowała bohaterów serialu „Czterdziestolatek” – inż. Stefana Karwowskiego i technika Romana Maliniaka – fikcyjnych budowniczych sztandarowych warszawskich inwestycji z PRL-u lat 70. XX w: Dworca Centralnego, Trasy Łazienkowskiej i osiedla Ursynów. W rolę inż. Karwowskiego wcielał się Andrzej Kopiczyński, a Romana Maliniaka – Roman Kłosowski.

Aktorów i granych przez nich bohaterów oraz reżysera serialu przypomni inskrypcja: „Roman Maliniak (Roman Kłosowski, 1929-2018) i inż. Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński, 1934-2016) budowniczowie Warszawy z serialu „40-latek” w reż. Jerzego Gruzy (1932-2020)”.

Mural zostanie wykonany na stacji I linii metra – Ursynów, przy al. Komisji Edukacji Narodowej, na szybie windy, przy południowo-wschodnim wejściu. Ściana przeznaczona pod grafikę ma wymiary 286 x 926 cm. Po zakończeniu prac mural zostanie zabezpieczony powłoką anty-graffiti. Zwycięzca przetargu będzie miał na wykonanie grafiki trzy miesiące od dnia podpisania umowy.

Mural z inż. Karwowskim i Maliniakiem będzie już kolejnym wykonanym na południowym odcinku pierwszej linii metra w ramach budżetu obywatelskiego. W 2018 roku na stacji Imielin zagościli: pedagog Maria Grzegorzewska i patron dzielnicy Julian Ursyn Niemcewicz, a na stacji Stokłosy: rtm. Witold Pilecki oraz kryptolodzy Marian Rejewski, Jeży Różycki i Henryk Zygalski. Kryptolodzy pracowali w Pyrach, na terenie dzisiejszego Ursynowa, gdzie znajdował się polski ośrodek dekryptażu i pracowano nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Metro Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony