Partnerzy serwisu:

Metro i autobusy w Londynie uratowane, 1,6 mld funtów wsparcia od rządu

Rafał Dybiński 15.05.2020

Metro i autobusy w Londynie uratowane, 1,6 mld funtów wsparcia od rządu
fot. Aubrey Morandarte, lic. CC BY-SA 2.0
Transport for London (TfL), organizator transportu w Londynie, uzyskał 1,6 mld funtów rządowego wsparcia - poinformowała w piątek stacja "BBC". Pieniądze pozwolą sfinansować aż do września usługi metra i kursy autobusów. W innym razie londyńskiej komunikacji groziłoby bankructwo.
Burmistrz stolicy Anglii Sadiq Khan zaakceptował jednocześnie podniesienie cen biletów o jeden procent powyżej inflacji. Decyzja kłóci się z obietnicami złożonymi podczas tegorocznej kampanii wyborczej. - Koronawirus uwidocznił istniejące wady strukturalne w TfL. Główną przyczyną był nasz rozrzutny burmistrz - zaatakował Shaun Bailey z Partii Konserwatywnej.

Źródła burmistrza ripostowały, że rząd z opóźnieniem zgodził się na wsparcie finansowe dla stołecznego operatora transportu publicznego w związku z kryzysem wywołanym wirusem COVID-19, podobnie jak w przypadku każdego innego operatora pociągów i autobusów w kraju. Gdyby jednak nie doszło do porozumienia, TfL byłoby zmuszone do opublikowania jeszcze w czwartek obwieszczenia z tytułu Sekcji 114 brytyjskiej ustawy upadłościowej, co de facto oznaczałoby bankructwo publicznej organizacji.

Dominują jednak głosy wdzięczności. - Ściśle współpracowaliśmy z rządem i burmistrzem w ramach krajowych wysiłków na rzecz walki z wirusem, szybko zmniejszając liczbę pasażerów do poziomu niespotykanego od 100 lat. Pozostają przed nami ogromne wyzwania, w tym uzgodnienie długoterminowego zrównoważonego finansowania transportu w stolicy. W międzyczasie będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w pomyślnym wyzdrowieniu naszego wielkiego miasta - wyznał Mike Brown, komisarz ds transportu w Londynie.

Manuel Cortes, sekretarz generalny związku transportowego TSSA, podkreślił nawet, że dodatkowe finansowanie zapobiegnie wręcz zatrzymaniu usług. - To byłaby katastrofa dla stolicy i kraju, gdyby sieć metra i londyńskie autobusy przestały działać - zaznaczył Mick Whelan, sekretarz generalny Aslef, związku maszynistów pociągów metra.

Utrzymanie sieci w ramach jej obecnie ograniczonej usługi kosztuje 600 milionów funtów miesięcznie. Ograniczenia związane z koronawirusem doprowadziły do spadku o 95 proc. liczby osób korzystających z metra w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Znaczny spadek zanotowano również wśród pasażerów autobusów, których obłożenie jest mniejsze o 85 proc. Podróżni nie muszą już jednak płacić za przejazdy w ramach środków mających na celu ochronę kierowców. Większość usług TfL nadal działa, ale siedem tysięcy pracowników, czyli około 25 proc. siły roboczej zostało tymczasowo urlopowanych, aby obniżyć koszty.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport