Partnerzy serwisu:

Metro: Dwie oferty na wymianę czechosłowackich schodów ruchomych

Witold Urbanowicz 13.04.2021

Metro: Dwie oferty na wymianę czechosłowackich schodów ruchomych
fot. WU
Metro Warszawskie otworzyło oferty w przetargu na wymianę sześciu biegów schodów ruchomych na stacji Wilanowska i Pole Mokotowskie. Znajdują się tam schody nieistniejącej już czechosłowackiej firmy Transporta. O zamówienie ubiegają się dwie duże zachodnie firmy.
Przedmiotem zamówienia jest wymiana łącznie sześciu biegu schodów. Cztery ciągi schodów ruchomych znajdują się na stacji Wilanowska – po środku stacji, łącząc peron z antresolą oraz wyjściami na przystanki tramwajowe. Dwa biegi znajdują się na stacji Pole Mokotowskie i łączą antresolę południową z powierzchnią – po wschodniej i zachodniej stronie al. Niepodległości. To ostatnie w warszawskim metrze schody ruchome nieistniejącej już czechosłowackiej firmy Transporta Chrudim.

Nowe urządzenia mają być typu „ciężkiego” – do pracy w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Długość schodów na Wilanowskiej wyniesie 9,20 m, a wysokość podnoszenia – 3,40 m. Długość biegu schodów na Polu Mokotowskim – 15 m, a wysokość podnoszenia – 6,30 m. W czasie pytań od wykonawców zmieniono specyfikację zamówienia i obniżono prędkość nominalną schodów z 0,65 m/s do 0,5 m/s (standardowa prędkość schodów w warszawskim metrze), skorygowano też zdolność przewozową z 7300 na 6000 osób na godzinę. Wyjaśniono też, że na stacji Pole Mokotowskie zdemontowane zostaną odbudowy boczne górne między schodami a ścianami wyjścia – nowe schody mają mieć szklane balustrady. Odsłonięte w ten sposób fragmenty ścian wyjścia mają być wykończone tynkiem strukturalnym w kolorze szarym (zbliżonym odcieniem do obecnego piaskowca). To rozwiązanie, niestety, może okazać się trudne w późniejszym właściwym utrzymaniu przestrzeni.

Termin składania ofert minął 12 kwietnia. Wystartowały dwie firmy. Otis zaproponował 2,442 mln zł brutto, a Schindler Polska – 4,044 mln zł. Obie oferty mieszczą się w budżecie zamawiającego, który określono na 4,342 mln zł brutto. O wyborze zdecydują cena (80%) oraz przedłużenie okresu gwarancji (20%). Minimalny okres gwarancji to 24 miesiące.

Zamówienie ma zostać wykonane w ciągu 18 miesięcy. Schody będą wymieniane w dwóch etapach. W tym roku przewidziano wymianę dwóch ciągów na Wilanowskiej i jednego na Polu Mokotowskim. W przyszłym roku – pozostałych biegów. Założono, że prace wiążące się z wyłączeniem schodów mogą być wykonane w okresie od czerwca do września i nie mogą zająć więcej niż 90 dni. Nowe urządzenia muszą być oczywiście odebrane przez Transportowy Dozór Techniczny.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Metro Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony