Partnerzy serwisu:

MegaWarszawa odłożona na półkę. PIS wycofuje projekt

Jakub Dybalski 28.04.2017

MegaWarszawa odłożona na półkę. PIS wycofuje projekt
fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org
Poseł PIS Jacek Sasin poinformował w piątek w sejmie, że poselski projekt ustawy o utworzeniu metropolii warszawskiej został wycofany z sejmowych prac. – Dalsze prace będą prowadzone w trybie rządowym – wyjaśnił podczas konferencji.
Zmiana ustroju Warszawy, której celem według pomysłodawców miało być m.in. usprawnienie i objęcie całej aglomeracji skutecznym i efektywnym transportem publicznym (przeciwnicy zarzucali, że projekt ma na celu głównie umożliwienie PISowi wygrania wyborów samorządowych w stolicy), wpłynął do laski marszałkowskiej pod koniec stycznia. Wywołał falę protestów władz Warszawy, zdecydowanej większości spośród ponad trzydziestu podwarszawskich gmin, które razem z nią miały utworzyć metropolię, związków samorządowych, ekspertów od administracji, a także samych mieszkańców.

Krytycy (przede wszystkim prezydent Hanna Gronkiewicz–Waltz i samorządowcy) wskazywali na kompromitujące błędy w projekcie ustawy, brak źródeł finansowania, a więc i obietnice bez pokrycia, a także niedemokratyczny sposób zarządzania aglomeracją. Poseł Jacek Sasin, były kandydat na prezydenta Warszawy, który szybko stał się twarzą projektu, przekonywał, że zarzuty są nieprawdziwe.

Mieszkańcy Warszawy i okolic najwyraźniej uwierzyli tym pierwszym. I to uwierzyli mocno. W referendum w Legionowie przeciwko ustawie opowiedziało się 95 proc. głosujących, przy frekwencji porównywalnej z tą znaną z wyborów. W Warszawie i Podkowie Leśnej wojewoda nie dopuścił do planowanych referendów, ale na maj i czerwiec podobne głosowania zaplanowano w kilkunastu innych gminach.

W dodatku fiaskiem zakończyły się zorganizowane przez PIS konsultacje. Zapowiadane na stronie internetowej spotkania z ekspertami albo w ogóle się nie odbywały, albo nie można było na nich uzyskać pełnej informacji.

– Pojawiło się wiele pytań i uwag, co przekonało nas do tego, że ten projekt nadal powinien być procedowany. Może nie ten projekt ale sama idea metropolii… – mówił w piątek Sasin. W efekcie zapowiedział wycofanie go i dalsze prace w Narodowym Instytucie Samorządu Terytorialnego. Co najpewniej oznacza cichą śmierć pomysłu. Hanna Gronkiewicz–Waltz napisała na twitterze „Presja ma sens! Ustawa Warszawska wycofana z Sejmu!”.

Warto pamiętać, że projekt ustawy aglomeracyjnej dedykowanej dziesięciu największym polskim miastom, uchwalono podczas poprzedniej kadencji sejmu. Tamten pomysł zakładał tworzenie związków metropolitalnych, które przejęłyby na swoim obszarze część zadań istotnych dla jego całości, m.in. transport publiczny. Ustawa, choć uchwalona, jest praktycznie "martwa", bo minister ds. administracji do tej pory nie wydał do niej rozporządzeń wykonawczych.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony