Partnerzy serwisu:

Mastercard: Mieszkańcy miast chcą płacić kartą także za transport

Kasper Fiszer 29.10.2018

Mastercard: Mieszkańcy miast chcą płacić kartą także za transport
Pociąg z reklamą Mastercardfot. Simon Legner (simon04), lic. CC BY-SA 4.0
Coraz większa liczba mieszkańców miast wymusi stosowanie coraz nowocześniejszych rozwiązań technologicznych, bo stare systemy będą bardzo przeciążone. Jednym z dobrych przykładów nowych możliwości jest wprowadzanie systemów płatności za transport, w których nie ma już papierowego biletu – twierdzi Mastercard. Ogólnoświatowa organizacja płatnicza jest zadowolona z wyników pilotaży w Łodzi i Wrocławiu i proponuje wdrożenie technologii w kolejnych miastach.
– Według danych ONZ w 2025 r. w miastach będzie żyło 2 mld ludzi, a w 2050 r., co na razie wydaje się perspektywą bardzo odległą, będzie to już 9 mld ludzi, czyli 70 proc. światowej populacji – mówiła podczas tegorocznego Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta Kamila Kaliszyk, head of market development and acceptance w MasterCard Europe. W jej opinii miasta będą więc musiały coraz silniej ukierunkowywać się na zaspokajanie potrzeb coraz szerszej grupy ich mieszkańców. Istotny będzie także szybki rozwój technologiczny, bo istniejące systemy zarządzania dotyczące różnych dziedzin życia, w tym transportu, staną się bardzo przeciążone.

Miast z kartowymi systemami biletowymi będzie coraz więcej?

Oceniła ona, że mieszkańcy oczekiwać będą od władz miast możliwości łatwego i wygodnego życia. Stwierdziła także, że ważnym elementem wpływającym na ów komfort będzie jednolity standard płatności za wszystkie usługi. – Według badań, które zrobiliśmy w zeszłym roku, 61 proc. respondentów w Polsce chciałoby płacić kartą płatniczą wszędzie bez wyjątku, w tym w transporcie miejskim – mówiła.

– Wierzymy więc, że w większości miast w Polsce zostaną wdrożone otwarte systemy transportowe [OPS], w których karta płatnicza staje się biletem – powiedziała przedstawicielka Mastercard. Dobrze oceniła ona funkcjonowanie pilotażu w Łodzi i szerszego we Wrocławiu. – To jest dla mieszkańców bardzo dobre rozwiązanie, bo czemu nie mielibyśmy płacić w pojazdach tak, jak robimy to wszędzie indziej? – pytała.

OPS wygodny dla turystów, których w miastach przybywa

W opinii Kamili Kaliszyk rozwiązanie z kartą płatniczą stanowiącą również bilet jest bardzo wygodne także dla turystów. – Tymczasem turystyka, a zwłaszcza turystyka miejska, rozwija się dziś bardzo dynamicznie – wskazywała. – Dzięki OPS turyści nie muszą znać się na taryfie obowiązującej w danej miejscowości. Jeśli opłaty można dokonać kartą, po prostu wchodzą do pojazdu i nią płacą – argumentowała.

Zdaniem Mastercard rosnąć będzie także znaczenie mobilności opartej na używaniu, a nie na posiadaniu pojazdów. – Młode pokolenie jest na to na pewno gotowe – oceniła przedstawicielka organizacji płatniczej. Zapowiedziała także, że Mastercard chce wspierać miasta w przygotowywaniu różnych rozwiązań z tego zakresu, w tym aplikacji miejskich obejmujących możliwość skorzystania z różnych form transportu współdzielonego.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Kongres Transportu Publicznego
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony