Partnerzy serwisu:

MAN dostarczy hybrydy Lion’s City 19C do Gliwic. Umowa na 15 autobusów podpisana

Redakcja 08.03.2021

MAN dostarczy hybrydy Lion’s City 19C do Gliwic. Umowa na 15 autobusów podpisana
fot. UM Gliwice
Nowość w Gliwicach – po raz pierwszy na ulice wyjadą autobusy z napędem hybrydowym. W siedzibie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej podpisano umowę z wykonawcą – jeszcze w 2021 r. firma MAN dostarczy Gliwicom 15 pojazdów wyprodukowanych w fabryce w Starachowicach.
Za kilka miesięcy 15 nowoczesnych autobusów na stałe zagości w naszym mieście. Pojazdy będą niskopodłogowe, przegubowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, nowoczesny system oczyszczania spalin i napęd hybrydowy, który zmniejsza zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych spalin i hałasu. Więcej o wymaganiach piszemy tutaj.

– Pod koniec roku 2021 nastąpi dostawa piętnastu fabrycznie nowych niskopodłogowych przegubowych autobusów komunikacji miejskiej marki MAN Lion’s City 19C dla PKM w Gliwicach. Dla PKM jest to nowa jakość, gdyż autobusy firmy MAN posiadają napęd hybrydowy, dodatkowe ekologiczne cechy: posiadają funkcję rekuperacji energii, czyli gromadzenia energii wynikającej z hamowania autobusu w specjalnym kondensatorze (supercaps) i wykorzystania tak zgromadzonej energii do wspierania silnika spalinowego autobusu przez dodatkowy silnik elektryczny w czasie napędu pojazdu. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Zależy nam na zdrowiu mieszkańców, dlatego staramy się podejmować kroki minimalizujące emisję spalin do atmosfery. Zakup autobusów jest właśnie jednym z tego typu kroków w drodze do czystego środowiska – mówi Henryk Szary, prezes PKM Gliwice.

Nowe autobusy będą kosztować 23 mln zł i zostaną sfinansowane z środków własnych PKM. Każdy pomieści 147 pasażerów. Według planów mają wyjechać na gliwickie ulice jeszcze w grudniu 2021 r. – Gliwicki PKM od lat sukcesywnie modernizuje swój tabor i wymienia starsze autobusy na nowe, bardziej ekologiczne. Takie działania wpisują się w spójną wizję miasta nowoczesnego, ekologicznego i przyjaznego mieszkańcom. Zdrowie i komfort życia gliwiczan są dla nas najważniejsze, dlatego cieszymy się, że na ulice naszego miasta wyjadą nowe, przyjazne środowisku autobusy hybrydowe, a flota gliwickiego PKM-u zostanie zasilona pojazdami nowej generacji – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

Obecnie w zasobach PKM jest 185 autobusów. Należący do miasta PKM cyklicznie odświeża tabor. Całkowicie wycofano z użytku wysokopodłogowe pojazdy starej generacji (m.in. ikarusy). To nie koniec inwestycji – w 2021 r. na ulice miasta wyjedzie 10 elektrycznych autobusów marki Volvo, które będą kursować na linii A4 między zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676. Dla ich obsługi zostaną wybudowane stacje ładowania. Pierwsza na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej, kolejne przy ul. Nowy Świat oraz Czapli. Dostawa pojazdów wraz z niezbędną infrastrukturą to koszt ponad 36 mln zł. PKM Gliwice udało się zdobyć unijne dofinansowanie tego projektu w kwocie 27 mln zł.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony