Partnerzy serwisu:

Malezja rozważa jednolity bilet miesięczny dla całego kraju

Jakub Dybalski 03.08.2018

Malezja rozważa jednolity bilet miesięczny dla całego kraju
fot. Andrew Lawson, lic. CC BY-SA 2.0
Malezyjski minister transportu Anthony Loke Siew Fook zapowiedział, że w przyszłym roku rząd wprowadzi jednolity bilet miesięczny, który pozwoli jeździć wszystkimi pojazdami transportu publicznego w kraju, a ma kosztować równowartość 25 dolarów. To duże zaskoczenie, bo wszyscy traktowali to jako „kiełbasę wyborczą”.
O propozycji, o której minister wspomniał na początku tygodnia, poinformował serwis „The Edge Markets”, a za nim „Business Insider”. Jednolity bilet był jedną z obietnic koalicji Pakatan Harapan podczas tegorocznych majowych wyborów parlamentarnych w Malezji. Tymczasem minister transportu przyznał, że pomysł został przedyskutowany i zaplanowany do wprowadzenia w 2019 r., choć nie sprecyzował, jakie wiążą się z tym koszty.

W zamyśle każdy Malezyjczyk miałby możliwość kupienia biletu miesięcznego za 100 ringgitów, czyli ok 25 dolarów, który uprawniałby do nielimitowanego korzystania z autobusów i pociągów w całym kraju. Celem ma być zachęcenie do korzystania z transportu publicznego kosztem samochodów. Nieznane są szczegóły, nie wiadomo więc, czy pomysł obejmuje wyłącznie pojazdy dalekobieżne, czy również transport miejski.

Takie pomysły nie są niczym nowym, choć gdy dochodzi do ich realizacji, to w szczegółach niekoniecznie są tak efektowne, jak się wcześniej wydawało. Na początku tego roku premier Turcji zapowiedział budowę ogólnokrajowego systemu, opartego o stambulską kartę miejską, który pozwoliłby posiadaczowi korzystać z transportu publicznego w każdym mieście. Taka ogólnoturecka karta miejska miałaby działać od 2023 r.

Z kolei tego lata w Estonii wprowadzono darmowe przejazdy międzymiastowymi autobusami w skali prawie całego kraju. „Prawie”, bo rządowy pomysł obejmuje tylko 11 z 15 prowincji.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony