Partnerzy serwisu:

Malbork: W tym roku zakup co najmniej pięciu elektryków

Przemysław Farsewicz 11.02.2019

Malbork: W tym roku zakup co najmniej pięciu elektryków
fot. PF
Jeszcze w tym roku jest szansa, że Malbork zakupi niskoemisyjne autobusy, co znacząco odmłodzi tabor spółki, borykającej się ze starymi Scaniami. Wszystko zależy od otrzymanego przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej oraz programu Gepard II. W zależności od środków, mówi się od pięciu, do nawet dziesięciu nowych pojazdów.
Obecny tabor MZK Malbork składa się z 15 pojazdów, których średni wiek oblicza się na 13 lat. Dużym problemem jest siedem Scanii, które znacząco postarzają flotę, gdyż każdy z nich przekroczył wiek 20 lat. Spółka ma z nimi sporo problemów, a Małgorzata Zemlik, prezes MZK w Malborku, wskazuje na duży wskaźnik ich awaryjności i kosztowne naprawy.

Miasto także zdaje sobie sprawę z tego problemu, dlatego jeszcze na początku 2018 roku Rada Miasta podjęła decyzję o zwiększeniu udziałów w MZK. Dzięki temu od 2019 roku corocznie spółka otrzymuje 705 tys. zł. Do 2026 roku będzie to w sumie około 5,6 mln zł.

Dodatkowe środki dla MZK mają przede wszystkim pomóc w zakupie nowych pojazdów. Jak tłumaczył Marek Charzewski, burmistrz miasta, zakup co najmniej pięciu autobusów ma sprawić, że koszty firmy w zakresie ponoszonych kosztów na remonty spadną, co spowoduje, że kondycja spółki trochę się poprawi.

MZK Malbork chciałby skorzystać z dwóch programów umożliwiających dofinansowanie do zakupu pojazdów niskoemisyjnych. Jednym z nich jest Gepard II. – Spółka obecnie aplikuje na dofinansowanie zakupu 5 szt. autobusów elektrycznych – wyjaśnia Zemlik. Program Gepard powstał z myślą o samorządach chcących kupić autobusy elektryczne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela bezzwrotnych dotacji do nawet 100 tys. zł. Wnioski do drugiej edycji przyjmowane są jeszcze do 4 lutego 2019 roku. Spółka MZK aplikuje także o środki w ramach POIiŚ. Składanie środków trwa do końca stycznia.

– Jeżeli spółka otrzyma dofinansowanie zakupimy autobusy elektryczne o długości 12m. W zależności od dofinansowania planujemy pozyskać od pięciu do maksymalnie dziesięciu autobusów – podaje szczegóły Małgorzata Zemlik, prezes MZK w Malborku. Pojazdy zastąpią wysłużone Scanie. Ostatnie zakupy spółka poczyniła w 2016 roku, kiedy to kupiono jeden autobus Interurbino Solarisa.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony