Partnerzy serwisu:

Lutomiersk złoży pierwszy wniosek o dofinansowanie modernizacji linii tramwajowej

Kasper Fiszer 22.10.2020

Lutomiersk złoży pierwszy wniosek o dofinansowanie modernizacji linii tramwajowej
Tramwaj na linii lutomierskiejfot. Kasper Fiszer
Czy tramwaj jeszcze kiedykolwiek dotrze do podłódzkiego Lutomierska? Tamtejsza gmina po raz pierwszy przedstawia konkretny scenariusz modernizacji nieczynnego torowiska. Samorząd zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne – w pierwszej kolejności na dokumentację techniczną.
Tramwaje linii 43B z Łodzi przez Konstantynów Łódzki do Lutomierska nie kursują od marca 2019 r. Autobusowa komunikacja zastępcza funkcjonuje więc już od przeszło półtora roku. Pomimo rządowych zapowiedzi wyasygnowania środków na modernizację zdegradowanej infrastruktury w ramach budowy systemu transportowego wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego losy zawieszonego połączenia nie są jasne.

Pierwsze środki zewnętrzne jeszcze z RPO 2014 – 2020?

Wstępne założenia nie doczekały się bowiem konkretyzacji, a potencjalnie zainteresowane wznowieniem kursów samorządy miasta Konstantynów Łódzki i gminy Lutomiersk wyrażały dotychczas stanowiska raczej ostrożne.Trudno się temu dziwić, bo gminę Lutomiersk zamieszkuje zaledwie nieco ponad 7 tys. osób. Tymczasem koszty realizacji tak drogiego przedsięwzięcia, jakim jest kompleksowy remont infrastruktury tramwajowej, mogą przerosnąć nawet znacznie ludniejsze i bogatsze samorządy, nawet jeśli w grę wchodzi jedynie pokrycie wkładu własnego w zewnętrznych programach pomocowych.

W pierwszej połowie miesiąca władze Lutomierska ogłosiły jednak, że podejmą pierwsze realne kroki zmierzające do realizacji inwestycji. Gmina zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie studium wykonalności, projektu funkcjonalno-użytkowego oraz wniosku aplikacyjnego dotyczącego dotacji samej modernizacji. Jeśli plan wójta gminy Lutomiersk się powiedzie, ta otrzyma środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego jeszcze w ramach obecnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej (2014 – 2020). Pieniądze miałyby zostać przyznane w ramach Zintegrowanych Intwestycji Terytorialnych (ZIT).

Do realizacji inwestycji niezbędna jest współpraca

– Aktualnie projekt pod nazwą. „Modernizacja torowiska tramwajowego na terenie gminy Lutomiersk” jest priorytetem gminy – deklaruje na swoich stronach internetowych samorząd. Szacuje on koszty całej inwestycji na 18 mln zł. Gmina liczy, że otrzyma wsparcie zewnętrzne na poziomie niespełna 12 mln zł.

Wznowienie kursów tramwajowych do Lutomierska nie będzie możliwe bez współpracy z Konstantynowem Łódzkim. Pewna część trasy znajduje się bowiem jeszcze w granicach administracyjnych tego miasta. Gmina Lutomiersk zapewnia, że otrzymała ustną deklarację burmistrza Konstantynowa dotyczącą woli przywrócenia komunikacji tramwajowej. Czekamy na szczegółowe stanowisko konstantynowskiego samorządu.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony