Partnerzy serwisu:

Lutomiersk z kolejnym podejściem do studium modernizacji tramwaju

Witold Urbanowicz 16.04.2021

Lutomiersk z kolejnym podejściem do studium modernizacji tramwaju
fot. MJ
Gmina Lutomiersk ogłosiła kolejny już przetarg na opracowanie dokumentacji aplikacyjnej do złożenia wniosku o dofinansowanie modernizacji nieczynnego torowiska tramwajowego. Projekt obejmuje 3,5-kilometrowego odcinka torów na terenie gminy.
W skład zamówienia wchodzą opracowanie studium wykonalności, programu funkcjonalno-użytkowego, materiałów niezbędnych do złożenia kompletnego wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Ostatnim zadaniem jest opracowanie kompletnego wniosku o dofinansowanie w RPO.

Planowana modernizacja obejmuje 3,5-kilometrowy odcinek infrastruktury torowo-sieciowej od pl. Jana Pawła II w Lutomiersku do granicy gminy Lutomiersk i miasta Konstantynów Łódzki. „W chwili obecnej codzienne potoki pasażerów w znacznej mierze opierają się na komunikacji indywidualnej i autobusowej, co powoduje znaczne zanieczyszczenie powietrza i duże natężenie ruchu na drodze wojewódzkiej nr 710, stanowiącej główny dojazd do Łodzi. W celu zachęcenia miejscowej społeczności do korzystania z ekologicznego środka transportu publicznego, jakim jest tramwaj planuje się modernizację linii tramwajowej na odcinku Lutomiersk – Konstantynów Łódzki, w granicach administracyjnych gminy Lutomiersk” – przekonuje gmina.

Celem prac ma być przywrócenie parametrów torowiska, zapewniających jego trwałość i bezpieczeństwo. Przewidziano nowe torowisko wykonane w podstawowym, tradycyjnym zakresie, w śladzie istniejącego – w konstrukcji klasycznej, podsypkowej. Zamawiający zaleca pozostawienie mijanek tramwajowych i przystanków w istniejących lokalizacjach. Wykonawca powinien jednak przeanalizować wpływ lokalizacji przystanków na prowadzenie ruchu na odcinkach jednotorowych.

Termin składania ofert mija 26 kwietnia. O wyborze zdecydują cena (60%) oraz gwarancja i rękojmia na wykonaną dokumentację (40%). Na wykonanie zamówienia przeznaczono trzy miesiące.

To już kolejne podejście Lutomierska do wykonania studium i dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku aplikacyjnego. W poprzednich przetargach złożone oferty przekraczały budżet gminy niezmiennie określony na 150 tys. zł.

Ruch tramwajowy do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska został zawieszony w marcu 2019 r. Powodem był zły stan infrastruktury.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony