Partnerzy serwisu:

Lutomiersk: Województwo sfinansuje z RPO analizę rozstrzygającą rację bytu tramwaju

Kasper Fiszer 13.11.2020

Lutomiersk: Województwo sfinansuje z RPO analizę rozstrzygającą rację bytu tramwaju
Tramwaj na linii z Łodzi do Lutomierskafot. Kasper Fiszer
Samorząd województwa łódzkiego zapewnia, że podejmuje działania zmierzające do stworzenia efektywnego systemu komunikacyjnego obejmującego gminy Lutomiersk i Konstantynów Łódzki. Niebawem powstać ma opracowanie, które wskaże optymalny kształt koniecznych inwestycji. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy te mogłyby zostać zrealizowane.
W zeszłym miesiącu gmina Lutomiersk zapowiedziała złożenie wniosku o dofinansowanie dokumentacji projektowej dotyczącej modernizacji swojej części nieczynnej od 2019 r. linii tramwajowej do Łodzi. Współpracę na rzecz wznowienia przewozów zadeklarowała także gmina Konstantynów Łódzki, której współdziałanie jest konieczne, by remont w Lutomiersku miał sens. Wcześniejszą zapowiedź finansowania samej inwestycji podtrzymała natomiast spółka Centralny Port Komunikacyjny.

Osobne opracowanie województwa – finansowanie z RPO

Samorząd regionu planuje natomiast zlecenie opracowania, które wskaże optymalne warianty obsługi komunikacyjnej gmin Lutomiersk i Konstantynów Łódzki. Ma ono uwzględniać możliwość odbudowy połączenia tramwajowego, ale będzie to jeden z analizowanych wariantów stanu docelowego. Dokument ma być sfinansowany ze środków przeznaczonych na pomoc techniczną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. – Marszałek bierze przy tym pod uwagę koszty inwestycyjne i eksploatacyjne możliwe do poniesienia przez gminy oraz korzyści społeczne – wskazał nam Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Służby prasowe województwa zapewniły, że w dokumencie założony zostanie odpowiedni standard usług. – Opracowanie dokumentacji zarówno po stronie organizacyjnej (ogłoszenie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy, podpisanie z nim umowy i bieżąca obsługa realizacji prac), jak i po stronie zapewniena finansowania będzie w całości przeprowadzone przez województwo – dodano w krótkim komunikacie. Gminy mają jedynie udzielać wsparcia merytorycznego i konsultować pojawiające się propozycje.

Terminarz prac jest wciąż wielką niewiadomą

Władze regionu chcą, by później lokalne samorządy z Lutomierska i Konstantynowa wcieliły w życie wizję, jaka powstanie w wyniku opracowania dokumentu, organizując na swoim terenie komunikację zbiorową. Póki co nie wiadomo jednak, kiedy ów model miałby być gotowy. Obecnie UMWŁ jest na etapie uzgadniania porozumień z samorządami, przy czym dotychczas na zapisy zaproponowanego listu intencyjnego zgodę wyraziła jedynie gmina Konstantynów.

Nie wiadomo także, kiedy mógłby rozpocząć się ewentualny remont torowiska, który zostałby sfinansowany ze środków CPK. – Prowadzimy uzgodnienia ze stroną rządową – poinformował nas jedynie Wydział Komunikacji Społecznej UMWŁ.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony