Partnerzy serwisu:

Lubelskie: W Sadurkach i Kaniach powstają dworce systemowe

Redakcja 01.10.2020

Lubelskie: W Sadurkach i Kaniach powstają dworce systemowe
wizualizacja dworca Kaniemat. PKP SA
Nowoczesne, komfortowe, bezpieczne, proekologiczne – takie mają być budowane od podstaw dworce w Sadurkach i Kaniach, które zostaną udostępnione podróżnym w pierwszej połowie 2021 r.
W Sadurkach wykonawca zakończył już prace przygotowawcze i rozpoczął budowę fundamentów nowego dworca. Natomiast w Kaniach zakończone zostały roboty związane z wznoszeniem konstrukcji nowego budynku dworca. Obydwa dworce to nowoczesne obiekty realizowane w formule innowacyjnych dworców systemowych według autorskiego pomysłu PKP SA. Będą to tzw. dworce modułowe, które charakteryzują się nowoczesną formą oraz funkcjonalnym układem architektonicznym.

Zaprojektowano je jako budynki parterowe, składające się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to przestrzeń dworcowa, w której będą się mieścić poczekalnia oraz toalety. W drugiej części – komercyjnej – znajdzie się niewielki lokal handlowo-usługowy. Pod wiatą zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów oraz miejsce na biletomaty i automaty z napojami czy przekąskami. Dominantą architektoniczną w bryłach nowych dworców będzie wieża zegarowa o wysokości około 8 metrów. Zamontowany zostanie na niej wielkowymiarowy podświetlany zegar.

– Program inwestycji dworcowych to jeden z filarów rozwoju polskiej kolei. Służy poprawie warunków dla podróżnych na dworcach w wielu miejscach w kraju – korzystają na nim także miejscowości woj. lubelskiego. To kolejny krok na drodze do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.


Wizualizacja dworca Sadurki, mat. PKP SA

– Program inwestycji dworcowych zakłada nie tylko rewitalizację zabytkowych budynków dworcowych, ale także budowę nowych bardzo nowoczesnych obiektów, które mają poprawiać komfort podróżnych – naszych klientów, także na mniejszych stacjach, takich jak Kanie czy Sadurki. Budowane dworce modułowe to obiekty niewielkie, ale wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, przyjazne pasażerom i środowisku. Polska się zmienia na naszych oczach. Cieszymy się, że Polskie Koleje Państwowe mają w tym swój udział – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Nowe dworce w Sadurkach i Kaniach to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura. Budynki będą pozbawione barier architektonicznych oraz zostaną wyposażone w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dla osób niewidzących i niedowidzących zaprojektowano ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworców, a także tablice dotykowe z planem obiektu. Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Na dworcach zaimplementowano również szereg rozwiązań proekologicznych. W obiektach, w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej, zaprojektowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, natomiast na dachach każdego z dworców przewidziano zamontowanie 12 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynkach zostaną zainstalowane nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe. Budynki zostaną wyposażone w system PSIM (Physical Security Information Management), a więc w sprzęt i oprogramowanie umożliwiające integrację i zdalne zarządzanie systemami oraz nadzorujące prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów.


Wizualizacja dworca Kanie, mat. PKP SA

Wraz z przebudową dworców zmieni się ich bezpośrednie otoczenie. Przy dworcu w Kaniach pojawi się 8 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami. Uporządkowane zostaną tereny zielone, a także ułożona zostanie nowa nawierzchnia chodników. Z kolei przy dworcu w Sadurkach miejsc parkingowych będzie 11, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami oraz jedno dla rodzin z dziećmi. Tu również powstaną nowe chodniki i uporządkowana zostanie zieleń.

Budowa nowych dworców w Kaniach i Sadurkach jest częścią programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023. Koszt inwestycji to odpowiednio 4,66 mln zł brutto i 4,56 mln zł brutto. Są one dofinansowane z funduszy unijnych. Planowany termin udostępnienia nowych dworców podróżnym to pierwsza połowa 2021 roku. Wykonawcą tych inwestycji jest konsorcjum firm Heli-Factor i Merx.

Program inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 w województwie lubelskim obejmuje łącznie jedenaście inwestycji.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony