Partnerzy serwisu:

Lubelskie: Chełm i Łuków z bezpłatną komunikacją

Jakub Madrjas 15.06.2021

Lubelskie: Chełm i Łuków z bezpłatną komunikacją
dworzec PKS w ChełmieFot. Prezydent Chełma Jakub Banaszek/Facebook
Dwa miasta w Lubelskiem – Chełm i Łuków – uruchamiają bezpłatną komunikację miejską. 
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, już od soboty (19 czerwca) w Łukowie ruszy bezpłatna komunikacja miejska. Do końca roku będzie to kosztować miasto 178 tys. zł. Jak czytamy, miasto ma nadzieję, że pomoże to na poprawę jakości powietrza oraz... zwiększenie liczby miejsc parkingowych.

Jak powiedział w rozmowie z PAP burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, w mieście do tej pory nie było komunikacji miejskiej. W weekend zostanie uruchomiona pierwsza linia. Wakacyjna trasa będzie liczyć 12 km, mieszkańcy miasta dojadą autobusem m.in. na zalew Zimna Woda. Autobus będzie kursować co godzinę przez siedem dni w tygodniu. Czas jednego przejazdu potrwa ok. 30 minut. – Od soboty uruchamiamy bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich mieszkańców. Od września ruszy linia z uwzględnieniem dużych osiedli i dojazdu do dworca kolejowego. Nazywamy to na razie pilotażem, bo traktujemy ten czas jako egzamin zarówno dla nas jako organizatorów, jak i mieszkańców. Mam nadzieję, że zainteresowanie komunikacją będzie duże i od stycznia wprowadzimy bezpłatną komunikację na stałe – powiedział burmistrz Piotr Płudowski.

Jak już informowaliśmy, bezpłatną komunikację zapowiedziało już inne miasto w województwie – Chełm. Ma ona ruszyć we wrześniu. Miejska spółka Chełmskie Linie Autobusowe ma otrzymać większą dotację na funkcjonowanie. W 2020 roku było to około 6,5 mln zł. W 2021 roku – przy założeniu bezpłatnej komunikacji od 1 września – ma to być 7,5 mln zł – poinformował PAP Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. - Bezpłatne przejazdy odciążą domowe budżety chełmian, poprawią sytuację komunikacyjna w centrum miasta, zachęcą również do promowania transportu zbiorowego, co z kolei przełoży się na poprawę jakości powietrza – dodał. W 2020 r. przewozy komunikacji miejskiej spadły o połowę.

Warto dodać, że bezpłatne przejazdy łączone są tu z inicjatywami rozwojowymi. Chełm podpisał z Solarisem umowę na dostawę sześciu autobusów jednoczłonowych niskowejściowych spalinowych, wyposażonych w silnik diesla Euro 6. Miasto zapowiada też zielone i ogrzewane przystanki.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Bezpłatna komunikacja
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony