Partnerzy serwisu:

Łosice. Po apelach PKS-u będzie plan transportowy

Łukasz Pastor 28.04.2015

Łosice. Po apelach PKS-u będzie plan transportowy
PKS Łosicefot. PKS Łosice
Po tym, jak władze spółki PKS Łosice zwróciły się do lokalnych samorządów o utworzenie planu transportowego dla powiatu łosickiego, reakcja samorządu była natychmiastowa. W tej chwili jest już umowa z wykonawcą planu, a niebawem rozpocznie się przepytywanie mieszkańców powiatu w zakresie ich oczekiwań co do transportu zbiorowego. Powiat nie miał obowiązku sporządzenia planu ze względu na niewielką liczbę mieszkańców. Podjęcie decyzji o stworzeniu planu transportowego dla powiatu zapewnia mieszkańcom utrzymanie ulg ustawowych po 1 stycznia 2017 roku.
– Plan transportowy zostanie opracowany przez Polską Izbę Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie. Firma została wybrana na podstawie zebrania ofert i została z nią już podpisana umowa – informuje wicestarosta Iwona Muder. – Nawiązaliśmy już kontakt z wykonawcą zadania i jesteśmy w trakcie przygotowywania ankiet dla mieszkańców. Ankiety będą przeprowadzane na terenie powiatu łosickiego wśród mieszkańców – są to głównie uczniowie, osoby dojeżdżające do urzędów, poradni, do pracy – dodaje wicestarosta. Ankiety mają pokazać potrzeby i oczekiwania mieszkańców związane z usługami przewozu pasażerów w obrębie samorządu.

Z inicjatywą utworzenia planu zwrócił się do starostwa powiatowego PKS Łosice. Z punktu widzenia spółki, w perspektywie wchodzących w życie 1 stycznia 2017 roku przepisów plan jest niezbędny z dwóch powodów: aby zapewnić stabilność przewoźnika oraz dla zachowania możliwości sprzedaży biletów ulgowych mieszkańcom regionu.

Położony na wschodnim krańcu województwa mazowieckiego powiat łosicki liczy nieco ponad 30 tys. mieszkańców, a więc za mało, by być zobligowanym do utworzenia planu transportowego. W myśl ustawy o publicznym transporcie zbiorowym do opracowania planu zobligowane są gminy liczące powyżej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące powyżej 80 tys. mieszkańców, województwa, a także wybrane porozumienia i związki międzygminne oraz powiatowe. Dlatego też należący do miasta i gminy Łosice, powiatu łosickiego i gmin powiatu przewoźnik zwrócił się do właścicieli o sporządzenie planu zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego.

W świetle ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, po 1 stycznia 2017 roku samorząd bez planu transportowego nie będzie organizatorem publicznego transportu zbiorowego. W takim wypadku nie będzie można stosować ulg ustawowych, ponieważ ulgi te będą przysługiwały tylko i wyłącznie u przewoźników – operatorów wykonujących przewozy osób o charakterze użyteczności publicznej na podstawie i warunkach umowy zawartej z organizatorem – samorządem. Brak ulg spowodowałby podwyższenie cen biletów, a i przy okazji mógłby uderzyć w przewoźnika, ponieważ największe potoki pasażerskie są notowane na liniach szkolnych objętych ulgami.

Na podstawie planu zostaną zorganizowane przewozy o charakterze użyteczności publicznej. Podróżni będą więc mieli zachowane uprawnienia do ulg ustawowych, a wybrany wykonawca zostanie operatorem.

Zgodnie z zapowiedziami starostwa, plan transportowy dla powiatu łosickiego zostanie opracowany do lipca tego roku.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Plany transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony