Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Wojewódzkich autobusów do Rawy Maz. nie będzie

Kasper Fiszer 07.09.2018

Łódzkie: Wojewódzkich autobusów do Rawy Maz. nie będzie
Autobus w Rawie Mazowieckiejfot. Kasper Fiszer
Województwo łódzkie nie uruchomi pierwszego w swojej historii połączenia kolejowo-autobusowego, nie powstanie też pierwsza finansowana przez samorząd regionalny linia autobusowa. Analiza zlecona przez UMWŁ nie wykazała zasadności utworzenia multimodalnego ciągu Łódź – Koluszki – Rawa Mazowiecka. Na razie 18-tysięczne miasto nie doczeka się więc poprawy oferty komunikacyjnej opartej na funkcjonowaniu przewoźników busowych.
W marcu Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zlecił gdyńskiej firmie Marcin Gromadzki Public Transport Consulting przygotowanie analizy dotyczącej zasadności uruchomienia kolejowo-autobusowego połączenia Łódź – Koluszki (przesiadka) – Rawa Mazowiecka. Linia taka znalazła się w jednym z wariantów obsługi komunikacyjnej naszkicowanych w regionalnym planie transportowym. Opracowanie kosztowało UMWŁ ok. 34 tys. zł brutto.

Potrzeby społeczne są zaspokojone, wzmocnienia oferty nie potrzeba

Wszystko wskazuje na to, że zintegrowanego połączenia do Rawy ostatecznie nie będzie. – Opracowanie pt. „Analiza możliwości uruchomienia drogowo-kolejowego wojewódzkiego połączenia o charakterze użyteczności publicznej na linii Rawa Mazowiecka – Brzeziny – Koluszki – Łódź” zostało wykonane i przedłożone w wyznaczonym terminie. Wyniki analizy w szczególności wskazują, że potrzeby społeczne w zakresie przewozów publicznych na badanej linii są zaspokojone, a przewoźnicy drogowi rzetelnie realizują przewozy na podstawie posiadanych zezwoleń – poinformował nas bowiem Grzegorz Sławiński z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Przedstawiciel samorządu podkreśla przy tym, że nic nie wskazuje na możliwość zmiany tego stanu rzeczy w najbliższym czasie. – Przeprowadzona analiza nie potwierdza zasadności objęcia przewozami drogowymi o charakterze użyteczności publicznej połączeń na linii komunikacyjnej Rawa Mazowiecka – Brzeziny – Koluszki – konkluduje nasz rozmówca.

Trudno mówić o integracji busów z innymi środkami transportu

Obecnie przewozy pomiędzy Rawą Mazowiecką a Łodzią realizują głównie dwie prywatne firmy – Nep-Pol i San Marco z Nowego Miasta nad Pilicą (kursy wykonywane są właśnie w relacji do Nowego Miasta). Eksploatują oni niemal wyłącznie niewielkie busy, co wpływa na komfort podróży. Rawianie mogą korzystać także z pojedynczych kursów przedsiębiorstw PKS z Łodzi i Grójca.

Wśród minusów oferty można wymienić wczesną godzinę ostatnich odjazdów oraz umiejscowienie łódzkiego krańca na dworcu Łódź Północna, który zlokalizowany jest peryferyjnie w dzielnicy Bałuty. Utrudnia to przesiadki do innych środków transportu, co zmniejsza wygodę podróżowania pomiędzy Rawą Mazowiecką a mastami innymi niż Łódź. Tymczasem z rawskiego dworca odjeżdża zaledwie kilka autobusów międzywojewódzkich w relacjach innych niż do Warszawy.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Integracja biletowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony