Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Trzy nowe marszałkowskie linie autobusowe

Kasper Fiszer 14.01.2021

Łódzkie: Trzy nowe marszałkowskie linie autobusowe
Przystanek autobusowy w Łodzifot. Kasper Fiszer
Na mapie komunikacyjnej województwa łódzkiego pojawiły się trzy nowe połączenia autobusowe organizowane przez samorząd regionalny. Obsługiwane przez PKS-y z Łęczycy i Opoczna oraz Wicher Travel połączenia zapewniają dojazd m.in. do Poddębic, Łęczycy, Łodzi czy Tomaszowa Mazowieckiego. Ich funkcjonowanie jest dotowane z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Zgodnie z zapowiedziami z końca zeszłego roku samorząd województwa łódzkiego uruchomił trzy nowe linie autobusowe funkcjonujące w ramach utworzonej w 2019 r. siatki tras dotowanych z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Po drugim rozszerzeniu oferty liczba połączeń wynosi obecnie 39. – Obowiązujący do końca 2020 r. katalog 36 linii został wzbogacony o dodatkowe trasy: Poddębice – Puczniew – Lutomiersk, Opoczno – Bukowiec nad Pilicą – Tomaszów Mazowiecki i Łęczyca – Parzyce – Łódź – poinformował nas Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Nie zlikwidowano ani nie skrócono żadnej z istniejących linii

Służby prasowe marszałka podkreślają, że nie doszło do likwidacji ani skrócenia żadnego z utrzymywanych dotychczas połączeń. – Nie uległ zmianie również katalog operatorów realizujących usługi. Współpraca z dotychczasowymi przewoźnikami została utrzymana w pełnym zakresie – usłyszeliśmy. Nowe linie obsługują spółki, które już dotychczas prowadziły przewozy na zlecenie UMWŁ: odpowiednio Wicher Travel, PKS Opoczno i PKS Łęczyca.

Pierwsza z tras z jednej strony pozwoli na dojazd do powiatowych Poddębic, z drugiej zaś stanowi swoiste przedłużenie sieci łódzkiej komunikacji miejskiej, która dociera do Lutomierska (obecnie kończą tam bieg autobusy linii 43B zastępujące nieczynny tramwaj podmiejski). Podróżnym zaoferowane zostały cztery pary kursów, wszystkie realizowane wyłącznie w dni robocze. Długość trasy to ok. 30 km, a przejazd od krańca do krańca zajmuje nieco ponad 40 minut.

Do Łodzi także w niedziele

Drugie z połączeń uzupełni istniejącą ofertę przewozową na trasie Opoczno – Tomaszów, w tym realizowaną przez kolej. Tu założono sześć par kursów w pełnej relacji i jedną realizowaną na krótszym odcinku Błogie Szlacheckie – Tomaszów Mazowiecki. Większość odjazdów zaplanowano tylko w dni robocze, pojedyncze autobusy wyjeżdżają w trasę również w soboty. Na przejazd 68 kilometrów trzeba poświęcić ok. 1 godz. 40 minut.

Jedyna z nowych linii rozpoczynająca się w Łodzi i biegnąca stamtąd do Łęczycy uzupełni ofertę kolei i komunikacji autobusowej, w tym przede wszystkim realizowanej dotychczas przez PKS Łęczyca na zasadach komercyjnych. W rozkładzie jazdy znalazły się trzy pary kursów realizowane od poniedziałku do soboty i jedna wykonywana we wszystkie dni tygodnia. Przejechanie naokrężnej, niemal 70-kilometrowej trasy zajmuje bez mała dwie godziny.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony