Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Stacja Kłudna w miejscowości Kłódno. Czy będzie korekta?

Kasper Fiszer 30.05.2021

Łódzkie: Stacja Kłudna w miejscowości Kłódno. Czy będzie korekta?
Stacja kolejowa Kłudnafot. Lichen99, lic. CC BY-SA 4.0
Jedną z bardziej zaskakujących nazw stacji i przystanków na polskiej sieci kolejowej może być Kłudna. Stacja znajduje się bowiem we wsi Kłódno położonej w zachodniej części województwa łódzkiego. Rozbieżność pisowni ma jednak swoje historyczne uzasadnienie.
Niebawem ruszyć mają prace modernizacyjne na linii kolejowej nr 131 nazywanej również Magistralą Węglową na odcinku od Zduńskiej Woli-Karsznic do Dąbia nad Nerem. Zarządca infrastruktury, PKP PLK, zapowiedział, że prace obejmą także infrastrukturę pasażerską, w tym na stacji Kłudna. Jej nazwa jest o tyle zaskakująca, że leży ona na terenie wsi Kłódno. Czy różnice w zapisie to kwestia błędów ortograficznych, które przetrwały dziesięciolecia, i czy zostaną one teraz poprawione?

Nazwa wywodzi się z okresu międzywojnia

Jak tłumaczy zarządca infrastruktury, historia nazw jest bardziej skomplikowana. – Stację wybudowano w latach 30. XX w. Wówczas miejscowość również nazywała się Kłudna – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. Miejscowość została przemianowana w okresie późniejszym, ale pisownię nazwy stacji kolejowej pozostawiono wówczas bez zmian.

– Dotychczas nikt z samorządu czy spośród mieszkańców nie wnioskował do nas o zmianę nazwy stacji – dodaje nasz rozmówca. Mimo to PKP PLK rozważą korektę pisowni. Decyzje będą podejmowane na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej zapowiadanej inwestycji.

Sprawę zaopiniuje lokalny samorząd


– W tej sprawie o opinię zostanie poproszona gmina, na terenie której znajduje się stacja – zapowiada przedstawiciel zarządcy infrastruktury. Kłódno położone jest w gminie Wartkowice. Jej władze zadecydują więc, czy obowiązująca nazwa stacji powinna odzwierciedlać aktualny stan administracyjny, czy też ma raczej pozostać swoistym pomnikiem historii.

Odrębną kwestią jest późniejsze wykorzystanie stacji w ruchu pasażerskim. Choć PLK planują tam przebudowę peronów, dziś nie wydaje się pewne, że zatrzymywać się będą przy nich regularne kursy. Samorząd województwa łódzkiego nie zapowiedział bowiem w sposób jednoznaczny wznowienia zawieszonego około dekadę temu ruchu pasażerskiego.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony