Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Są dodatkowe środki na transport, w tym na tramwaj do Pabianic

Kasper Fiszer 12.01.2019

Łódzkie: Są dodatkowe środki na transport, w tym na tramwaj do Pabianic
Tramwaj w PabianicachFot. Kasper Fiszer
Najprawdopodobniej dojdzie jednak do remontu podmiejskiej linii tramwajowej z Łodzi do Pabianic. W czwartek Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wyraziło bowiem długo oczekiwaną przez władze Pabianic i Ksawerowa zgodę na przesunięcie środków pomiędzy poszczególnymi osiami priorytetowymi Regionalnego Programu Operacyjnego.
Sprawa przyszłości tramwajowej linii pabianickiej rozwijała się w ostatnich dniach bardzo dynamicznie. W poniedziałek Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało, że nie otrzymało wniosku dotyczącego dofinansowania projektu, którego głównym elementem jest remont infrastruktury szynowej i energetycznej. We wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego uzupełnił dokumentację przesłaną do MIiR w listopadzie. Pozwoliło to resortowi na podjęcie dalszych bardzo szybkich działań.

26 mln zł mniej na rewitalizację, a więcej – w praktyce – na transport

Wczoraj wieczorem Ministerstwo poinformowało nas, że ostateczna decyzja w sprawie zapadła już w czwartek. – 10 stycznia 2019 r. Minister Inwestycji i Rozwoju wyraził zgodę na zmianę przeznaczenia środków z budżetu państwa w wysokości 26 363 056 zł poprzez przeniesienie ich z „koperty” przeznaczonej na dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych do „koperty” przeznaczonej na dofinansowanie projektów innych niż rewitalizacyjne – potwierdza Zbigniew Przybysz z Biura Komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. – Środki te pozostają do dyspozycji instytucji zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 i mogą zostać zakontraktowane po uprzednim uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego – dodaje nasz rozmówca.

– We wniosku marszałka województwa łódzkiego z 16 listopada 2018 r. nie wskazano projektów, które miałyby zostać dofinansowane środkami z budżetu państwa. Stąd MIiR nie posiada wiedzy, czy Zarząd Województwa Łódzkiego planuje przeznaczenie środków z budżetu państwa na dofinansowanie „projektu związanego z tramwajem podmiejskim Łódź – Pabianice” – zaznacza przedstawiciel resortu. UMWŁ informowało nas jednak w mijającym tygodniu, że samo wystosowanie wniosku było odpowiedzią na problemy Pabianic z realizacją inwestycji tramwajowej, które wyniknęły z nieprzewidzianego wzrostu jej kosztów.

UMWŁ zdecyduje o przeznaczeniu środków, a MIiR zatwierdzi wybór

Należy się więc spodziewać, że w najbliższym czasie samorząd regionu formalnie przeznaczy środki na projekt „Łódzki Tramwaj Metropolitalny, etap Pabianice – Łódź”. – Zarząd Województwa Łódzkiego decyduje w sposób autonomiczny, na które projekty realizowane w ramach RPO zamierza przeznaczyć środki budżetu państwa, o których mowa w art. 9a ust. 1 pkt 3 lit. b) Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Łódzkiego, po czym występuje o zgodę ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego [na taki przydział]. Minister ten podejmuje decyzję jedynie na wniosek Zarządu Województwa Łódzkiego – opisuje dalsze kroki procedury Zbigniew Przybysz.

Pabianice najprawdopodobniej będą mogły rozstrzygnąć pierwszy przetarg, bowiem wykonawcy, których oferty ważne były do 9 stycznia, zdecydowali się ponownie przedłużyć termin ich ważności. O dalszych krokach władz samorządowych będziemy informować na bieżąco.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony