Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Rusza wojewódzi budżet obywatelski. Czy będą projekty transportowe?

Kasper Fiszer 22.07.2020

Łódzkie: Rusza wojewódzi budżet obywatelski. Czy będą projekty transportowe?
Przystanek autobusowy w Czyżeminku w woj. łódzkimfot. Kasper Fiszer
Za kilka dni rozpocznie się głosowanie na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego. „Łódzkie na plus” było już źródłem finansowania przedsięwzięć istotnych m.in. dla pieszych. Czy tak stanie się również w tym roku?
Województwo łódzkie od kilku lat organizuje kolejne edycje regionalnego budżetu obywatelskiego pod nazwą „Łódzkie na plus”. Tegoroczna edycja jest nieco opóźniona względem pierwotnych planów, bo samorząd wstrzymał przygotowania w związku z pandemią koronawirusa, ale właśnie poinformował o ich wznowieniu. – Pula przeznaczona na pomysły mieszkańców to 6 mln zł – wskazuje Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Czy część z tych środków trafi na realizację przedsięwzięć związanych z infrastrukturą transportową i przestrzenią miast czy wsi?

Do pół mln zł na jedno zadanie

Konstrukcja budżetu jest taka sama jak w trzech poprzednich edycjach. Środki podzielone są na 24 pule powiatowe i jedną na zadania ogólnowojewódzkie. To właśnie pieniądze z tej części budżetu mogłyby w największej mierze zostać przeznaczone na działania infrastrukturalne. UMWŁ dopuści bowiem do głosowania projekty, które będą miały charakter inwestycyjny lub remontowy. Ich szacunkowa wartość musi mieścić się w przedziale od 40 tys. do 500 tys. zł.

– Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2021 r. – zapowiadają służby prasowe samorządu regionalnego. Pewne pośrednio związane z omunikacją przedsięwzięcia mogą pojawić się także wśród projektów powiatowych. W ramach budżetu obywatelskiego będą jednak realizowane w tym przypadku działalnia o stosunkowo niewielkiej wartości – od 5 do 40 tys. zł.

Szansa m.in. na poprawę stanu infrastruktury pieszej

Z pewnością regionalny charakter głosowania sprawi, że zgłaszane propozycje będą mocno odróżniać się od tych pojawiających się w budżetach miejskich. W zeszłych edycjach wybrano jednak kilka inwestycji, które miały charakter infrastrukturalny. Jeszcze w tym roku doczekać realizacji ma się bowiem np. przedsięwzięcie dotyczące budowy chodników.

Województwo zamierza do końca miesiąca przedstawić listę projektów przyjętych do głosowania (po ocenie formalnej). Do 1 września trwać będzie głosowanie, a 18 września mamy poznać listę zadań przyjętych do realizacji.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony