Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Powiat zgierski dołoży się do linii Aleksandrów – Zgierz – Stryków. Powrót „dwójki”

Kasper Fiszer 12.05.2021

Łódzkie: Powiat zgierski dołoży się do linii Aleksandrów – Zgierz – Stryków. Powrót „dwójki”
Autobus Markab Zgierzfot. Kasper Fiszer
Najpóźniej w czerwcu mają zostać wznowione kursy międzygminnej linii z Aleksandrowa Łódzkiego do Strykowa. Samorządy podpisały nowe porozumienie, które pozwoli wznowić obsługę po czteromiesięcznej przerwie. Do grona finansujących trasę dołączył powiat zgierski.
Niedawno informowaliśmy na naszych łamach o lutowym zawieszeniu komunikacji autobusowej pomiędzy Aleksandrowem Łódzkim a Zgierzem i Strykowem. Miasto Zgierz wstrzymało kursy międzygminnej linii nr 2, wskazując na zbyt duży procent kosztów jej obsługi, jaki musiało ponosić. Pasażerowie z różnych miejscowości powiatu zgierskiego stracili więc nagle możliwość dojazdu do dużych zakładów pracy, np. fabryki Corning, położonych w podłódzkiej strefie przemysłowej.

Była dwójka, będzie 2bis

– Można powiedzieć, że reanimujemy tę linię przy stałym wsparciu powiatu zgierskiego – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski. Miasto pozyskało więc dotację ze strony jednostki wyższego szczebla – wcześniej połączenie finansowały jedynie gminy, przez które przebiegała trasa. Wcziraj zawarte zostało nowe poeozumienie, które ma pozwolić na ponowne otwarcie połączenia Aleksandrów – Zgierz – Stryków najpóźniej od czerwca (dokładna data inauguracyjnych kursów ma zależeć od terminu opublikowania dokumentu w dzienniku urzędowym).

Linia będzie tym razem oznaczona numerem 2bis (w układzie zgierskiej komunikacji miejskiej nie będzie linii nr 2). Nieco zmieniona zostanie także trasa – autobus ma teraz docierać również do zakładów w miejscowości Dobra. – W dni robocze będzie osiem kursów dziennie, w weekendy – po dwa kursy – zapowiada przedstawiciel miasta Zgierza. Częstotliwość obsługi będzie więc porównywalna z tą obowiązującą od momentu otwarcia trasy: w 2016 r. zapewniono siedem par połączeń w dni robocze i cztery w weekendy.

Aleksandrów: Pandemia się cofa, przywracamy normalność

– Linia jest szczególnie istotna z punktu widzenia nszych mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy. W okresie pandemii ze względów bezpieczeństwa ludzie organizowali to w nieco inny sposób: dojeżdżali własnymi środkami transportu, komunikację organizowały też zakłady pracy. Teraz mamy piękną wiosnę, pandemia się cofa, miejmy nadzieję, że wróci normalność – komentował Leszek Filipiak, zastępca burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego. Jeśli dojdzie do wznowienia kursów 1 czerwca, będzie to oznaczać czteromiesięczną przerwę w ich realizacji. Pytanie, czy osoby, które przesiadły się z konieczności na ten czas do samochodu, wrócą do autobusów, pozostaje na razie otwarte.

Linia autobusowa z Aleksandrowa do Strykowa będzie jedną z najdłuższych w aglomeracji łódzkiej – autobusy przewoźnika Markab (spółki z udziałem miasta Zgierza) będą pokonywać dystans ok. 35 km. Połączenie już raz zmieniało numer – początkowo oznaczano je jako 3A. Zastąpienie symbolu przez „dwójkę” miało pozytywnie wpływać na czytelność układu zgierskiej komunikacji miejskiej dla osób przyjezdnych.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport