Partnerzy serwisu:

Łódzkie podpisuje umowy dotyczące wojewódzkich linii autobusowych

Kasper Fiszer 27.08.2019

Łódzkie podpisuje umowy dotyczące wojewódzkich linii autobusowych
Autobus PKS Łódź w Czyżeminkufot. Kasper Fiszer
Praktycznie nie ma już przeszkód formalnych do zawarcia umów z przewoźnikami, którzy obsłużą dla województwa łódzkiego nowe autobusowe linie samorządowe. Radni wszystkich opcji poparli projekt uchwały dającej Zarządowi Województwa Łódzkiego prawo do podpisania stosownych kontraktów. – 29 linii to dopiero początek – deklaruje marszałek Grzegorz Schreiber.
Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia zgody na zawarcie kontraktów na obsługę 29 linii autobusowych, które władze regionu planują uruchomić już wraz z początkiem września. Tempo formalnych prac nad utworzeniem siatki połączeń regionalnych jest bardzo duże – jeszcze dziś marszałek województwa ma podpisać z wojewodą umowę, która ostatecznie przyzna samorządowi dotację z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Teraz zarządowi województwa zostanie zaledwie kilka dni na zawarcie kontraktów z operatorami.

Schreiber: 29 linii to dopiero pierwszy krok

Za przyjęciem uchwały głosowało 32 radnych z 33-osobowego sejmku. Dokument nie precyzuje kształtu umów, jakie zarząd województwa zawrze z przedsiębiorstwami transportowymi. Nie zawiera też wykazu podmiotów, z którymi współpracować będzie Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Określa natomiast przebieg organizowanych przez samorząd tras, który jest zbieżny z tym zaproponowanym przez marszałka przed złożeniem wniosku do wojewody łódzkiego o przyznanie dotacji z Funduszu.

– Chciałem podziękować wszystkim radnym za to, że w takiej zgodności podjęliśmy tę niezwykle ważną uchwałę, która pozwoli choć częściowo walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym – powiedział po głosowaniu marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. – Chciałbym dodać, że to, co zrobiliśmy dziś, to dopiero pierwszy krok – mówił. Podkreślił, że zarząd województwa czeka na wszelkie sygnały ze strony mieszkańców, w tym przekazywane za pośrednictwem radnych, które pozwolą udoskonalić pierwotny układ połączeń.

Zadaniem samorządu jest wykorzystać środki centralne

– Traktuję bowiem te 29 linii jako początek naszego działania – deklarował. – Myślę, że jeszcze w tym roku, a na pewno od 2020, powinnismy listę połączeń znacząco rozszerzyć – ocenił. Podkreślał jednocześnie, że w budżecie państwa są wygospodarowane środki na dotację do większej liczby linii. – Naszym zadaniem jest to wykorzystać – podsumował.

Jak wynika z uzasadnienia projektu podjętej uchwały, wojewoda przyzna województwu środki na uruchomienie połączeń na liniach o łączniej długości bez mała 1 tys. 638 km. Wysokość dopłaty wypłaconej do końca 2019 r. ma przekroczyć 1 mln 700 tys. zł. Warunkiem jej przyznania jest pokrycie przez UMWŁ przynajmniej 10 proc. kosztów usług zleconych przewoźnikom.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony