Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Nowe oznakowanie kilkuletnich przystanków ŁKA

Kasper Fiszer 13.05.2019

Łódzkie: Nowe oznakowanie kilkuletnich przystanków ŁKA
Kilkuletnie tablice odchodzą do historiifot. Kasper Fiszer
Pół miliona złotych kosztować ma wymiana tablic i gablot peronowej informacji pasażerskiej na terenie województwa łódzkiego. Prace obejmują też szereg przystanków wybudowanych w ramach pierwszego etapu budowy systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dotychczasowe oznakowanie nie było często zniszczone, ale zarządca infrastruktury argumentuje, że zostanie ono zastąpione oznaczeniami znacznie czytelniejszymi i jednolitymi w skali kraju.
W ramach poprzedniej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej, a więc zaledwie kilka lat temu, na terenie aglomeracji łódzkiej powstało kilka nowych przystanków kolejowych. W samej Łodzi były to Łódź Pabianicka, Łódź-Dąbrowa, Łódź-Radogoszcz-Zachód oraz odbudowane Łódź-Stoki, Łódź-Arturówek i przesunięty nieco Łódź-Radogoszcz z nową nazwą Łódź-Marysin. Poza stolicą regionu nowe perony wybudowano w Zgierzu (Jaracza), Glinniku (Wieś), Ozorkowie (Nowe Miasto) i Domaniewicach (Centrum). Szereg istniejących już wcześniej przystanków został wyremontowany.

Ponad sto przystanków w regionie z nowym oznakowaniem

Jak zwrócili uwagę nasi czytelnicy, na części ze wspomnianych przystanków trwa wymiana relatywnie nowych i niezniszczonych tablic informacyjnych. Wcześniej zamontowano bowiem znaki niezgodne z aktualnym standardem zarządcy infrastruktury, PKP PLK. Ten zapewnia, że podejmowane przez niego działania mają sens, bo nowe tablice będą lepiej widoczne i zapewnią lepszą orientację w terenie.

Program wymiany oznakowania obejmuje przy tym nie tylko przystanki, na których w ostatnich latach prowadzono działania inwestycyjne. – Do tej pory zamontowano blisko 80 tablic z nazwami stacji i przystanków oraz około 60 tablic z numeracją torów i peronów na 12 stacjach i przystankach na terenie Łodzi oraz w miejscowościach województwa łódzkiego, m.in. w Koluszkach, Milejowie, Borszewicach czy Dobroszycach koło Radomska – mówi Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – W tym roku nowe tablice powstaną na kolejnych 23 stacjach i przystankach – zapowiada.

Zintegrowane oznakowanie dojść na perony, jednolite gabloty rozkładowe

Wymienione ma zostać oznakowanie m.in. w Łodzi (na Dworcu Kaliskim i na używanym jedynie sporadycznie przystanku Olechów-Wschód), Skierniewicach i Płyćwi. – Łącznie inwestycja obejmie ponad 35 peronów w aglomeracji łódzkiej i województwie łódzkim – podsumowuje nasz rozmówca. Dodaje on, że podobne prace prowadzone są w całej Polsce.

– Oprócz tablic z nazwami stacji i przystanków oraz tablic z numeracją torów i peronów PLK zapewniają zintegrowane oznakowanie dojść do peronów oraz jednakowe gabloty informacyjne. Efektem tych działań będzie czytelna i spójna informacja pasażerska na wszystkich stacjach – ocenia przedstawiciel zarządcy infrastruktury. Koszt zrealizowanych i zaplanowanych na ten rok prac w zakresie informacji przystankowej na terenie samego tylko województwa łódzkiego wynosi przeszło pół miliona zł.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony