Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Mieszkańcy chcą chodników i dróg rowerowych nie tylko na terenie miast

Kasper Fiszer 24.10.2020

Łódzkie: Mieszkańcy chcą chodników i dróg rowerowych nie tylko na terenie miast
Stacja wojewódzkiego roweru publicznegofot. Kasper Fiszer
W przyszłym roku powstanie nowy ciąg pieszo-rowerowy w okolicach Bełchatowa. Jego budowa jest wynikiem głosowania w zakończonej właśnie edycji wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Zainteresowanie tym przedsięwzięciem dobrze obrazuje problemy niezmotoryzowanych mieszkańców mniejszych miejscowości.
Samorząd województwa łódzkiego opublikował wyniki głosowania w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego organizowanego pod nazwą „Łódzkie na plus”. Plebiscyt podzielony jest na części ogólnowojewódzką i powiatowe. W ramach pierwszej z nich co roku pojawiają się pomysły związane z infrastrukturą komunikacyjną – wynika to i z możliwości zgłaszania projektów o relatywnie większej wartości, i z dopuszczalnego zakresu tematycznego.

Uciążliwa droga – także na przystanek autobusowy

Nie inaczej było w tym roku. W ramach części wojewódzkiej ostatecznie realizowane będzie sześć przedsięwzięć, z czego jedno zasługuje na szczególną uwagę zainteresowanych tematyką mobilności. To projekt pod nazwą „Przebudowa drogi wojewódzkiej 485 w zakresie budowy ciągu pieszo-rowerowego w Zawadach łączącego Dobrzelów i Bełchatów”. Prace będą według szacunków władz regionu warte ok. 480 tys. zł i zrealizuje je Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi.

Kolejny sukces pomysłodawców tego typu inwestycji dobrze obrazuje niezauważane często z perspektywy wielkomiejskiej problemy z mobilnością poza aglomeracjami. W wielu miejscowościach brakuje tak podstawowej infrastruktury jak chodnik. Przemieszczanie się nawet na krótkie dystanse – do sklepu, z wizytą sąsiedzką itp. – bez samochodu jest więc bardzo kłopotliwe.

Na braki infrastrukturalne nakłada się rzecz jasna zjawisko wykluczenia transportowego: uciążliwa może być droga dojścia do przystanku autobusowego, z którego i tak odjeżdża bardzo niewiele kursów. To wzmacnia rolę własnego samochodu i sprawia, że życie osób nieposiadających z różnych przyczyn auta staje się istotnie trudniejsze niż tych, którzy mogą pokonać niedogodności, siadając za kierownicą.

Powstanie również nowy parking – przy szpitalu

Niejako na drugim biegunie znajduje się inny zgłoszony projekt, który doczeka się realizacji: „Budowa dodatkowych miejsc parkingowych w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim”. Jego wartość to ok. 500 tys. zł. Należy jednak zauważyć, że głosowanie odbywało się w okresie pandemii, kiedy szpitale odgrywają szczególnie istotną rolę, a dojazd do nich czym innym niż samochodem, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, jest znacząco utrudniony, bo wspomniane zjawisko wykluczenia transportowego jest potęgowane cięciami w rozkładach jazdy związanymi ze spadkiem popytu i obostrzeniami prawnymi.

Wojewódzki budżet obywatelski cieszy się dość umiarkowaną popularnością. – Oddanych zostało blisko 55 tys. prawidłowych głosów – poinformował Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Województwo zamieszkuje niespełna 2,5 mln osób.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony