Partnerzy serwisu:

Łódzkie: Marszałkowskie autobusy kursują bez zmian. „Komunikacja jest nie tylko dla uczniów”

Kasper Fiszer 16.04.2021

Łódzkie: Marszałkowskie autobusy kursują bez zmian. „Komunikacja jest nie tylko dla uczniów”
Przystanek autobusowy w Aleksandrowie Łódzkimfot. Kasper Fiszer
Mimo zamknięcia szkół i placówek kulturalnych samorząd województwa łódzkiego nie zdecydował się na wprowadzenie cięć w rozkładach jazdy autobusów regionalnych. Tłumaczy, że linie zostały utworzone także z myślą o dojeżdżających do pracy czy potrzebujących załatwić sprawę urzędową. Na większości tras przewozy nie są realizowane w dni wolne, co ogranicza grupę docelową.
Obecnie autobusowa komunikacja regionalna funkcjonuje w bardzo ograniczonym zakresie. Wpływ na to ma przede wszystkim zamknięcie szkół, w związku z czym przewoźnicy utracili nie tylko bardzo dużą grupę pasażerów, ale też przychody związane z rekompensatą za stosowanie ulg ustawowych przy sprzedaży uczniowskich biletów miesięcznych. PKS Chełm informował nas o utracie tak dużej części klientów, że zawiesza nawet 90 proc. kursów. O trudnej sytuacji spółek z tego segmentu mówi też Ministerstwo Infrastruktury.

Ważne są potrzeby pracowników i dojeżdżających do lekarza czy urzędu

Na ograniczenia decydują się także samorządowi organizatorzy przewozów. Zawieszają oni nie tylko kursy regionalne, ale i podmiejskie świadczone na zasadach komunikacji miejskiej. W tym kontekście na uwagę zasługuje decyzja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego o utrzymaniu przewozów na wszystkich 38 liniach.

– W związku z tym, że linie autobusowe organizowane przez maszałka województwa łódzkiego zostały zamówione nie tylko z myślą o młodzieży szkolnej, ale również dla dojeżdżających do pracy, ośrodków zdrowia, urzędów itp., współpraca z operatorami utrzymana jest w pełnym zakresie – tłumaczy Wydział Prasowy UMWŁ. Samorząd zastrzega przy tym, że stale monitoruje sytuację epidemiczną. W związku z tym możliwe jest wprowadzenie pewnych czasowych ograniczeń, na razie na nie się jednak nie zdecydowano.

Niewiele kursów sobotnich i niedzielnych

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że mimo deklaracji UMWŁ dotyczącej ogólnego, a nie szkolnego charakteru przewozów rozkład jazdy wielu linii jest w dużej mierze dopasowany do potrzeb uczniów. Tylko niewielki procent kursów realizowany jest w dni inne niż robocze (choć nie ma tu rozróżnienia na dni nauki szkolnej i pozostałe). Niewiele jest też połączeń w godzinach wieczornych.

W dni wolne transport zbiorowy dociera głównie tam, gdzie sięga sieć czynnych w ruchu pasażerskim linii kolejowych. Łódzka Kolej Aglomeracyjna utrzymuje ruch na podobnym poziomie przez cały tydzień. W weekendy bez większych ograniczeń uruchamiane są też pociągi Polregio.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport